Na nowy rok siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie
Noworoczne ćwiczenia, chodzenie na siłownie, zmiana trybu życia - niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie miał ambitnych planów związanych z nowym rokiem. Jak się okazuje, jest to zjawisko niezwykle popularne w całej branży fitness, a siłownie po 1 stycznia przeżywają prawdziwe oblężenie. Dla wielu osób jest to jednak niestety tylko noworoczny zryw. O zjawisku tym porozmawialiśmy z Sebastianem Gazdą, dyrektorem w sieci Klubów Fitness UP.
- Styczeń to zawsze najbardziej „pracowity” miesiąc dla siłowni, klubów fitness i trenerów personalnych. Według IHRSA (red. International Health, Raquet and Sportsclub Association), które jest globalnym stowarzyszeniem klubów i organizacji działających w branży fitness, właśnie wtedy zostaje wykupione 12% wszystkich nowych członkostw. Styczniowy wzrost można przypisać w dużej mierze noworocznym postanowieniom. Niestety tacy członkowie często zyskują wśród stałych bywalców siłowni miano „turystów”, ponieważ charakteryzują się niskimi wskaźnikami retencji – po noworocznym zrywie, motywacja do ćwiczeń szybko ich opuszcza, co skutkuje nieprzedłużeniem karnetu - mówi nam Sebastian Gazda.
Zjawisko to doskonale obrazują także statystyki. Jak tłumaczy nas rozmówca, właśnie chęć zadbania o kondycję fizyczną jest najczęstszym z noworocznych postanowień, jednak jego realizacja to już zupełnie inna bajka.
- Interesujące statystyki dotyczące postanowień na 2024 rok przedstawił Forbes. Z badań przeprowadzonych na próbie 1000 dorosłych obywateli Stanów Zjednoczonych wynika, że najczęściej wybieranym postanowieniem było zadbanie o kondycję fizyczną. To priorytet na ten rok dla 48 proc. respondentów. Warto zaznaczyć, że ten cel zdeklasował chęć poprawy finansów – za takim postanowieniem opowiedziało się o 10 proc. badanych mniej. Ten sam raport pokazuje, że zdecydowanie gorzej jest z wytrwaniem w postanowieniach. Okazuje się, że średnio udaje się to zaledwie przez 3,74 miesiąca. 8 proc. respondentów zazwyczaj trzyma się swoich celów przez jeden miesiąc, 22 proc. przez dwa miesiące, kolejne 22 proc. przez trzy, a 13 proc. przez cztery. Zaledwie 1 proc. osób realizuje swoje postanowienia przez cały rok. Sądzę, że u nas te statyki wyglądają bardzo podobnie - mówi nasz rozmówca.
Od czego zacząć, by zrealizować swoje noworoczne postanowienia?
Wiemy już, że wytrwanie w swoich postanowieniach jest bardzo trudne, a zrobić to potrafią jedynie nieliczni. Jak znaleźć się jednak w tym jednym procencie osób, które potrafią trzymać się noworocznych założeń przez cały rok? Jak tłumaczy nasz rozmówca, oprócz przygotowania odpowiedniego planu, ważne jest aby po prostu zbyt wiele od siebie nie wymagać, a przez cały proces przechodzić metodą małych kroczków.
- Jednym z powodów, dla których ludzie podejmują decyzję o podjęciu aktywności fizycznej w okolicy sylwestra, jest poczucie nowego początku i związanego z tym przypływu motywacji. Nowy rok to czas, gdy większość z nas chce zacząć coś nowego i lepiej się czuć we własnym ciele. To czas sprzyjający przełamaniu rutyny i wprowadzeniu pozytywnych zmian do naszego życia. Dodatkowo, wiele klubów fitness oferuje specjalne oferty i promocje dla nowych członków w styczniu, co zachęca do skorzystania z ich usług. Samo to jednak nie wystarczy. Ważne jest, aby określić konkretne cele, ustanowić plan działania i trzymać się go z wytrwałością i samodyscypliną. Nie warto też przesadzać z wymaganiami, bo to może tylko zniechęcić do działania. Pamiętajmy, że każda zmiana zaczyna się od małych kroków, ale to dzięki nim, z czasem osiągniemy wielkie rezultaty - mówi nam Sebastian Gazda.
Jak spełnić noworoczne postanowienia? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Wytrwanie w postanowieniach jest sporym osiągnięciem, jednak jest kilka aspektów, które mogą to znacznie ułatwić. "Przede wszystkim jednak trzeba sobie postawić realistyczne cele, które są mierzalne i osiągalne w określonym czasie. Następnie warto opracować konkretny plan działania, który pomoże w ich realizacji" - mówi nasz rozmówca, podkreślając, że takim planem warto podzielić się z rodziną i znajomymi, których wsparcie potrafi wydatnie przyczynić się do naszego sukcesu. Dodatkowo, ważne jest także unikanie monotonii - to ona bardzo często sprawia, że ostatecznie rezygnujemy z ćwiczeń.
- Kluczowa jest także odpowiednia motywacja. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy osiągnąć swoje cele. Silna motywacja pomaga wytrwać w postanowieniach nawet w trudniejszych chwilach. Nie można jednak przesadzać z treningami. Pamiętajmy o znaczeniu odpoczynku. Przerwy między treningami i chwile relaksu są niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów. Tak samo jak monitorowanie postępów. Śledzenie swoich osiągnięć i postępów pozwala zobaczyć, jak daleko już doszliśmy i dostarczy dodatkowej motywacji. I ostatnia, choć równie ważna kwestia – nie bójmy się popełniać błędów. Zrozumienie, że czasami coś może nie wyjść, jest ważne dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu - podkreśla Sebastian Gazda.
Jakich błędów w planowaniu noworocznych postanowień należy unikać?
Nawet z dobrym nastawieniem, na naszej drodze ku realizacji noworocznych postanowień z pewnością natrafimy na przeszkody. Jakich błędów należy unikać, aby się nie zniechęcić?
- Przede wszystkim prostym krokiem do zaniechania jakiegokolwiek działania jest brak planu. Później następuje efekt domina – brak konkretów może prowadzić do rozproszenia i utraty motywacji. Równie negatywnie działa na nas próbowanie zrealizowania zbyt wielu postanowień jednocześnie. Wiele osób działa także zero-jedynkowo. Kiedy raz pominą trening, odpuszczają pozostałe. Nie tędy droga. Życie jest pełne niespodzianek, a wyzwania i trudności są naturalną częścią procesu osiągania celów. Dlatego nie ma co się poddawać po napotkaniu pierwszych trudności. Ponadto, jeśli nasze postanowienia są oparte głównie na zewnętrznej presji, a nie na wewnętrznym pragnieniu zmiany, to zdecydowanie łatwiej jest stracić zainteresowanie ćwiczeniami i odpuścić. Z drugiej strony, nawet jeśli sami chcemy coś osiągnąć, ale nie czerpiemy przyjemności z samego procesu dążenia do celu, tylko skupiamy się na rezultacie, może być nam trudno utrzymać zaangażowanie - tłumaczy nasz rozmówca.
Najistotniejszą kwestią w wytrwaniu w naszych postanowieniach jest jednak stworzenie odpowiedniego, przyjemnego i realnego do zrealizowania planu. Zaniechanie tego aspektu zdaniem przedstawiciela Klubu Fitness UP jest największym błędem wszystkich osób, którym realizacja postanowień się nie udała.
- Zwykle łatwo jest robić postanowienia i równie łatwo… stracić zapał. Dlatego warto cały czas pamiętać, dlaczego chcieliśmy wdrożyć nowe nawyki i co będzie dla nas oznaczało osiągnięcie celu. Jeśli miałbym wskazać jeden błąd, który może zniweczyć nasze starania, to powiem tak: noworoczne postanowienia bez planu działania pozostaną jedynie marzeniami. Zachęcam, by zrobić dokładny plan, który uwzględnia to jak będziemy realizować nasze cele, jakie działania będziemy musieli podjąć i jakie wyzwania będziemy musieli pokonać. Dzięki temu będziemy mieli jasny drogowskaz, a nasze postanowienia będą mieć realne szanse na realizację - kończy Sebastian Gazda.
Skoro o noworocznych postanowieniach wiecie już wszystko, to pozostaje nam tylko życzyć wytrwałości i powodzenia!