A to ciekawe!

To najstarszy dworzec w Polsce. Jak teraz wygląda Dworzec Górnośląski we Wrocławiu? [ZDJĘCIA]

2025-05-23 18:38

Z pewnością nie każdy z nas wie, że najstarszy dworzec kolejowy w Polsce znajduje się we Wrocławiu. Dworzec Górnośląski, bo taką nosi nazwę, został wpisany do rejestru zabytków w 1989 roku, a pierwszy pociąg pasażerski do Oławy ruszył stąd w 1842 roku. Aktualnie jednak budynek dworca z dnia na dzień popada w coraz większą ruinę.

Spis treści

  1. To najstarszy dworzec kolejowy w Polsce
  2. Jak teraz wygląda Dworzec Górnośląski we Wrocławiu?

To najstarszy dworzec kolejowy w Polsce

Przy ul. Małachowskiego 13 we Wrocławiu możemy zobaczyć budynek dworca, który był pierwszym dworcem kolejowym na terenie ziem polskich. Wrocław Górnośląski (bo to o nim mowa) aktualnie jest już nieczynną stacją Kolei Górnośląskiej. Został zaprojektowany przez królewskiego radcę prawnego i od tamtego czasu był kilkukrotnie przebudowywany. 

1 maja 1842 roku przeprowadzono pierwszą jazdę próbną, a oficjalne otwarcie wspomnianego dworca oraz linii Oława - Wrocław odbyło się 21 maja 1842 roku. Jego właścicielem było Towarzystwo Kolei Górnośląskiej

"Cały jego gmach przybrany był bogato w zieleń i flagi. O godzinie 11 minut 15, ruszył pierwszy w dziejach Wrocławia pociąg. Składał się on z 12 wagonów osobowych i kilku towarowych. Wagony I klasy pomalowane były na czerwono, II klasy na żółto, wagony zaś III klasy wyróżniały się barwą zieloną i były ponadto odkryte, tj. bez dachów. W wagonach zasiedli akcjonariusze Towarzystwa Kolei Górnośląskiej - honorowi podróżni tej pierwszej jazdy. W stosunkowo krótkim czasie, bo po 43 minutach, wjechano na dworzec w Oławie. Dalej linia nie była jeszcze gotowa"

tak serwis polska-org.pl opisuje pierwszą podróż pociągiem z Wrocławia do Oławy.

W budynku Dworca Górnośląskiego znajdowały się:

  • kasa biletowa;
  • poczekalnia dla pasażerów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy;
  • restauracja;
  • punkt przyjmowania bagaży;
  • portiernia. 

Przeznaczenie budynku przy ul. Małachowskiego 13 zmieniło się, gdy Towarzystwo Kolei Górnośląskiej dostało koncesję na budowę linii kolejowej Wrocław - Poznań. Doprowadził do tego dynamiczny rozwój kolei. Wówczas to zdecydowano się na wybudowanie większego budynku stacyjnego.

W 1857 roku wzniesiono obecny Dworzec Główny, a ten Górnośląski przekształcił się w stację o drugorzędnym charakterze. Coraz mniej pociągów rozpoczynało i kończyło tam swój bieg, a z czasem sam budynek był wykorzystywany jako:

  • biurowiec;
  • budynek mieszkalny;
  • warsztaty.

Po wojnie za to mieściły się w nim gabinety kolejowej służby zdrowia. Na początku XXI wieku spółka PKP sprzedała najstarszą z części opisywanego dworca prywatnemu inwestorowi.

- Pochodzące z połowy XIX w. budynki mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów, pod warunkiem zachowania ich charakteru. Ten nie wyklucza zagospodarowania terenu w sposób mogący służyć celom społecznym, przynosząc jednocześnie dochód właścicielom [...] Dla nas istotne jest przede wszystkim doprowadzenie tych budynków do stanu, w którym będą służyć każdej ze stron, w szczególności ludziom, np. tłumom wychodzącym z pociągów na pobliskich peronach Dworca Głównego. Można wykorzystać oryginalne walory

powiedział Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w rozmowie z Radiem Wrocław.

Z kolei, w 1989 roku Dworzec Górnośląski został wpisany do rejestru zabytków. Aktualnie w dobudowanej później części budynku znajduje się noclegownia im. Brata Alberta.

Jak teraz wygląda Dworzec Górnośląski we Wrocławiu?

Wrocław Radio ESKA Google News
Dworzec PKS w Szczecinie to prawdziwy "wehikuł czasu"