Pomnik z Wrocławia najpiękniejszy na świecie. "Pokazuje sytuacje całego pokolenia"
Wrocławscy artyści, Tomasz i Konrad Urbanowicze, z pracowni Archiglass stworzyli projekt szklanego Pomnika Żołnierzy Niezłomnych. 8 maja 2024 roku odbyło się jego oficjalne odsłonięcie na skwerze między ulicami Borowską, Dyrekcyjną i Glinianą we Wrocławiu. Co ciekawe, już miesiąc później dzieło to trafiło do grona stu najważniejszych i najpiękniejszych nowych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej.
Zestawienie to jest w ramach konkursu CODAawards 2024. W jego ramach wybiera się najlepsze projekty, które wpisują się w sztukę publiczną zintegrowaną z architekturą. Dzieło wrocławskich artystów wyłoniono spośród 380 prac z 24 krajów.
Wspomniany konkurs ma kilka kategorii, w tym "Przestrzeń publiczna". Obejmowała ona najwięcej dzieł, jednak to właśnie Pomnikowi Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu przyznano główną nagrodę. Warto przypomnieć, że ma on formę dziewięciu szklanych prostopadłościanów, w których majaczą zatopione w szkle postacie żołnierzy. Bloki ustawiono tak, że sylwetki tych postaci wydają się iść w różnych kierunkach. Całość ma symbolizować sytuację bez wyjścia, w jakiej po 1945 roku znalazło się całe ówczesne pokolenie.
"Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dlaczego powstał we Wrocławiu? W naszym mieście było najwięcej - poza Warszawą - powstańców warszawskich, we Wrocławiu osiedlił się syn Adama Lazarowicza "Klamry", dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, tu stracony został ppłk Ludwik Marszałek "Zbroja", tu mieszkał płk Jerzy Woźniak. Działały struktury WiN, NSZ i wielu innych konspiracyjnych formacji niepodległościowych, a na Cmentarzu Osobowickim leży ponad 300 ofiar stalinowskich represji" - mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, cytowany przez "Rzeczpospolitą".
Polecany artykuł: