MIASTOMovie 2025 Wrocław

i

Autor: Facebook/ MIASTOMovie

Wrocław

To jedyny taki festiwal filmów w Polsce. Znamy szczegóły 13. edycji MIASTOmovie we Wrocławiu

2025-04-02 13:14

MIASTOmovie to jedyny w Polsce festiwal o architekturze oraz mieście. Cały projekt został stworzony, aby film dokumentalny był tylko punktem wyjścia do refleksji o wyzwaniach dla współczesnych miast. Coraz więcej Polaków masowo bowiem zaciąga kredyty mieszkaniowe, co pociągnęło też falę inwestycji deweloperskich. Znamy już szczegóły tegorocznej edycji MIASTOmovie we Wrocławiu.

13. edycja festiwalu MIASTOmovie we Wrocławiu

Już w październiku wspólnie będziemy mogli powróżyć z faktów i mitów, którymi przez lata obrastały miasta oraz wszelkie zjawiska, budynki i style. Właśnie od 1 do 5 października 2025 roku we Wrocławiu odbywać się będzie 13. edycja Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie

W tym roku motywem przewodnim są klątwy i uroki. Podczas wielu dyskusji będziemy skupiać się na narracjach zarówno tych mniejszych, które przekazujemy na forach internetowych, gdy rozmawiamy o naszym osiedlu czy też oceniamy nowy budynek, jak i tych większych, które przez lata kształtują nasze postrzeganie dzielnic czy stylów architektonicznych. 

Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, w prezentowanych filmach oraz towarzyszących im dyskusjach, wykładach i prezentacjach zostaną wyróżnione historie opowiadane jeszcze przed wylaniem fundamentów, np. udowodnione zostanie, jak na wiele sposobów budynki wpływają na kształtowanie naszego stosunku do otaczającej przestrzeni

Wspólnie zastanowimy się również nad przejmowaniem przez grupy zdefiniowane światopoglądowo lub politycznie konkretnych narracji o sposobach tworzenia miast. Style architektoniczne i ich recepcja (związane z nimi ambicje pojawiające się w kontekście użycia materiału osądu o trwałości) potrafią rzucić na inwestycję klątwę. Tym samym:

  • hamują ją na lata;
  • odstraszają od niej mieszkańców i mieszkanki;
  • spowalniają przekazanie na nią funduszy;
  • przesądzają o jej niepowodzeniu;
  • dodają one elementom miejskiej tkanki (często nieoczekiwanego) uroku.

Przywołamy do życia również dawne utopie. Dowiemy się m.in.:

  • na czym bazowały;
  • jak bardzo z samego założenia były nieosiągalne;
  • co z próby ich wcielania w życie zostało jako odpryski, ślady pozytywnych zmian, których doświadczamy do dziś.

Tegoroczna edycja przyniesie nam dużo przestrzeni na refleksję o naszym wpływie na miejską przestrzeń. Będziemy mogli zadać sobie pytanie m.in. w jakich sprawach jesteśmy decyzyjni, a gdzie oddajemy pola zewnętrznym siłom

Organizatorzy ogłosili, że pierwszym filmem w tegorocznym programie jest dokument "Czandigarh. Utopii Le Corbusiera" w reżyserii Karin Bucher i Thomas Karrer. Jest to fascynujące spojrzenie na losy zaprojektowanego w latach 50. XX wieku tytułowego indyjskiego miasta, utopijnego dzieła życia "papieża modernizmu".

"W Czandigarze splatają się ze sobą zachodni racjonalizm i wschodnia duchowość, konfrontują się ze sobą odmienne perspektywy na architekturę i urbanistykę, a także to, co tak naprawdę oznacza 'miasto dobrze zaprojektowane'. W jaki sposób wizja, jaką siedem dekad temu roztoczył przed Indiami Le Corbusier, wpływa dziś na życie (nie)zwykłych mieszkańców Czandigharu?"

czytamy w informacji od organizatorów

Więcej informacji znajdziemy na stronie wydarzenia

Wrocław Radio ESKA Google News
Pomorskie.Dworzec kolejowy w Malborku to perełka architektoniczna