Orszak Trzech Króli 2025 we Wrocławiu
Orszak Trzech Króli jest coroczną tradycją nie tylko w całej Polsce, ale również na świecie. Uroczysty przemarsz miał miejsce 6 stycznia 2025 roku we Wrocławiu. Tłumnie zebrani wrocławianie i turyści przyglądali się i dołączali do parady, która przeszła z Ostrowa Tumskiego na Rynek. W paradzie wzięli udział aktorzy przebrani za:
- diabły;
- Gwiazdora;
- Latarnika;
- pastuszków;
- aniołków;
- Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy zamykali tegoroczny pochód.
Na początku Orszaku mogliśmy zobaczyć diabły, które zachęcały uczestników do nie śpiewania kolęd i zaczepiały najmłodszych uczestników parady. Jako, że pochód wystartował z Ostrowa Tumskiego, na jego przodzie nie mogło zabraknąć uśmiechniętego, śpiewającego latarnika, który na co dzień rozpala zabytkowe latarnie w najstarszej części Wrocławia.
Tysiące osób przemaszerowało z Ostrowa Tumskiego na Rynek przy dźwiękach kolęd, które grała policyjna orkiestra. Wrocławianie, wyposażeni w śpiewniki i symboliczne korony, dołączali do orszaku głośno śpiewając. Można było usłyszeć takie kolędy, jak:
- "Gdy się Chrystus rodzi";
- "Do szopy, hej pasterze";
- "Przybieżeli do Betlejem".
Rok 2025 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym. W biblijnej tradycji jubileusz to wezwanie do odnowy duchowej, społecznej i moralnej. Z tej okazji w Orszaku Trzech Króli wziął udział chłopiec, który niósł symboliczny klucz do Świętych Drzwi Roku Jubileuszowego.
Z Ostrowa Tumskiego na Rynek we Wrocławiu przeszła również postać Bolesława I Chrobrego. W ten sposób uhonorowano jego 1000. rocznicę koronacji na pierwszego króla Polski, bowiem miało to miejsce w 1025 roku.
Pochód, który wyruszył w poniedziałek 6 stycznia, chwilę po godzinie 12:30, w kilkadziesiąt minut przeszedł na pierzeję zachodnią wrocławskiego rynku. Tam, między choinką a fontanną stanęła scena, pod którą zgromadzili się wszyscy uczestnicy Orszaku Trzech Króli. Na zakończenie, w świątecznym repertuarze wystąpiła Arka Noego.