Dolny Śląsk

Tak wyglądała powojenna Kudowa-Zdrój. Zobacz zdjęcia leczniczych wizyt sprzed ponad 70 lat.

2024-03-07 13:20

Pijalnie wód i liczne zakłady lecznicze - historia Kudowy-Zdroju jest świetnym materiałem na ciekawy serial. Udało nam się dotrzeć do powojennych zdjęć, na których zobaczyć możecie, jak wyglądało wówczas miasto, a także jak przebiegały wówczas wizyty lecznicze.

Kudowa-Zdrój to miejscowość na południu Dolnego Śląska, która od lat słynie ze swoich wód uzdrowiskowych. Przez setki lat miejscowość uchodziła za świetne miejsce do wypoczynku, rehabilitacji i ogólnej poprawy swojego zdrowia. Udało nam się dotrzeć do zdjęć, na których możecie zobaczyć, jak wyglądała Kudowa-Zdrój po II wojnie światowej. Fotografie wykonane zostały przed 1949 rokiem. 

Kudowa-Zdrój ma bogatą historię

Dolnośląska miejscowość od zawsze kojarzona była z leczniczymi właściwościami. Już w 1587 roku odnotowano tu istnienie źródła wód mineralnych, a niespełna 50 lat później w Glaciografii Aeluriusa przeczytamy o "wodzie dobrej w smaku, która uważana była za zdrową i leczniczą i używana w dużych ilościach, była ona nad wino przekładana". Pierwsza pijalnia wód w Kudowie-Zdroju powstała w 1772 roku. Z biegiem lat miejscowość zyskiwała na popularności - w 1912 r. przebywało w niej nawet 12 000 kuracjuszy.

Powojenna Kudowa-Zdrój. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Po zakończeniu II wojny światowej pomiędzy Polską a Czechosłowacją toczył się spór o to, po której stronie granicy ma zostać Kudowa-Zdrój. Ostatecznie to Polacy zachowali miejscowość, a jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlili. W 1945 roku Kudowa-Zdrój otrzymała również prawa miejskie. 

Zobacz niezwykłe zdjęcia z powojennej Kudowy-Zdroju. Tak wyglądało kiedyś miasto i kuracje:

Pijany rolnik na traktorze zaorał samochody