W pięknych i gustownych wnętrzach można się poczuć jak goście słynnej księżnej Daisy. W Zamku Książ w Wałbrzychu odtworzone zostały apartamenty należące dawniej do rodu Hochbergów. Mieszkała w nich Daisy von Pless, która przed wojną przyczyniła się do rozwoju Wałbrzycha i całego Dolnego Śląska.
Apartamenty księżnej Daisy po renowacji. Przywrócono im dawny blask
Bogato zdobione apartamenty zostały zniszczone w 1944 roku, gdy naziści przebudowali wnętrza obiektu. W pomieszczeniach Daisy znalazła się m.in. jadalnia dla hitlerowskiej elity. Zniszczono wówczas całkowicie wystrój apartamentów.
Na podstawie zachowanych zdjęć odtworzono wystrój apartamentów, które znajdują się na drugim piętrze zabytkowego budynku. Podobnie były odtwarzane meble księżnej Daisy. W pomieszczeniach otwarto również wystawę z prywatnym archiwum nieznanymi dotąd zdjęciami arystokratki. W skład apartamentów księżnej wchodziły dawniej salon, sypialnia, łazienka i buduar. Od 12 grudnia pomieszczenia mogą zobaczyć wszyscy, którzy zdecydują się na zwiedzanie byłej rezydencji.
- Apartamenty Daisy znacząco różniły się od pozostałych wnętrz Zamku Książa, ponieważ były realizowane według autorskich projektów i pomysłów księżnej. Podczas trasy zwiedzania dowiemy się m.in. jak księżna Daisy urządziła swój pokój dzienny, który kolor dominował we wnętrzach apartamentów oraz jaki element wnętrz jest jedyną i oryginalną częścią wystroju apartamentów księżnej, który przetrwał do naszych czasów - informują przedstawiciele Zamku Książ w Wałbrzychu.
Najsłynniejsza mieszkanka Zamku Książ
- Otwarcie apartamentów księżnej Daisy było wydarzeniem bez precedensu w historii Zamku Książ. Przywrócenie historycznej aranżacji salonowi i sypialni najsłynniejszej w historii mieszkanki naszego zamku i miasta spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem pierwszych gości, którzy mogli je zobaczyć – czytamy w komunikacie zamku.
Warto przy okazji przypomnieć niezwykłą historię Daisy von Pless. Księżna swoje życie poświęciła działalności charytatywnej i socjalnej. Jednym z jej najważniejszych projektów humanitarnych było np. oczyszczanie rzeki Pełcznicy, co spowodowało zakończenie w Wałbrzychu epidemii cholery i tyfusu. Ponadto Daisy założyła szkołę dla kalekich dzieci, czy też działające na zasadzie spółdzielni socjalnych szkoły koronczarskie dla kobiet.
- Podczas I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom w szpitalach polowych niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych - informuje Zamku Książ.
Księżna Daisy zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu, miała obywatelstwo polskie.
Polecany artykuł: