Lwy w ZOO Wrocław zyskają nowy dom! Rozpoczęły się przygotowania do budowy nowoczesnej lwiarni, w której swoje schronienie znajdą również surykatki. Wrocławskie zoo ogłosiło przetarg, w którym wyłoniony ma zostać wykonawca. Planowo prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze tego lata, a jeśli wszystko uda się terminowo wykonać, to już w I kwartale 2024 roku lwiarnia będzie gotowa do zwiedzania.
Stara lwiarnia w ZOO Wrocław to kawał historii
Obecnie lwiarnia jest po prostu pozostałością po jednym z pawilonów Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Mieściła się ona na działkach po obu stronach ul. Wróblewskiego – wokół Hali Ludowej (teren A) oraz na środkowej części dzisiejszego zoo (teren B).
"Kilkanaście hektarów wraz z pawilonami zostało nam przekazane po wystawie. Wszystkie pawilony wybudowane na terenie B WZO miały z założenia charakter tymczasowy. Już po zakończeniu wystawy pawilony i kioski o konstrukcji lekkiej i szkieletowej drewnianej rozebrano" - informuje wrocławskie zoo.
Na terenie B prowadzono sprzedaż artykułów. Drobne pamiątki, przedmioty codziennego użytku, wyroby luksusowe - wszystko znaleźć można było w przystępnej cenie. W tej części powstawały również przedsiębiorstwa i instytucje z trzech sektorów gospodarczych, a jednym z nich było rolnictwo.
"W dzisiejszej Lwiarni funkcjonował Pawilon Ministerstwa Rolnictwa, określany też jako Pawilon Wytwórczości Rolniczej. W środku mieściło się potem letnie kino pełniące funkcje edukacyjne. Pod koniec lat 70. budynek został w znacznej części wyburzony, a jego fragment przekształcony na potrzeby lwów. Była to jak na swoje czasy innowacyjna Lwiarnia, gdzie dzikie koty można było podziwiać z dość bliskiej odległości przez siatkę. Przyszła jednak pora na wybudowanie nowego obiektu – większego od obecnego" - czytamy w dalszej części komunikatu.
Nowa lwiarnia w ZOO Wrocław nie oznacza wyburzenia starej
Jak przekonują pracownicy zoo, stara lwiarnia nie zostanie wyburzona ze względu na swoją wartość historyczną. Nowy pawilon ma stanąć niedaleko starego, na terenie dzisiejszego wybiegu lwów. Wybieg ten zostanie zresztą powiększony.
"Lwy dostaną do dyspozycji cztery boksy na zapleczu hodowlanym oraz trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw. Dzikie koty będzie można oglądać przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną, gdzie będą mogły przebywać także w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji. Te zwinne zwierzęta także występują w naturze w Afryce" - informuje ZOO Wrocław.
Nowa lwiarnia oznacza też nowe lwy
Wrocławskie zoo przekonuje również, że po powstaniu nowej lwiarni, mogą pojawić się w niej całkowicie nowi mieszkańcy.
– Mamy plan, aby do nowej Lwiarni sprowadzić rodzinę lwów. Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby tych coraz bardziej zagrożonych zwierząt. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze bliższej odległości niż obecnie i to przez cały rok dzięki zamontowanym szybom – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław. – Lew jest naszym symbolem, widniejącym w neonie nad bramą główną. Tych zwierząt nie może zabraknąć we wrocławskim zoo. Nowa Lwiarnia jest największą i najważniejszą inwestycją tego roku w naszym ogrodzie – dodaje.