Wbrew powszechnemu myśleniu nie od zawsze Dzień Dziecka w Polsce obchodzony był 1 czerwca. Od 1929 roku to święto przypadało 22 września. Wówczas dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych, a po uroczystych mszach świętych w szkołach odbywały się akademie. Po oficjalnej części, przychodził czas na zabawę, w trakcie której rozdawano słodycze.
W trakcie wojny zaprzestawano świętowania, jednak nie od razu po zakończeniu II wojny światowej Dzień Dziecka wrócił do kalendarza. Stało się to dopiero w 1952 roku. Od tamtego czasu do dzisiaj święto dzieci kojarzy nam się z ciepłym, rodzinnym charakterem oraz dniem pełnym zabawy i radości.
Nie tylko sam Dzień Dziecka znacznie różnił się w obchodach. Patrząc tylko na zabawy, w jakie bawiły i bawią się najmłodsi, możemy znaleźć wiele różnic. Pytając naszych dziadków, w co bawili się, jak byli młodsi, z pewnością usłyszymy:
- hula hop;
- skakankę;
- zabawę lalką-szmacianką;
- toczenie fajerki (czyli jedno kółko ze starej żeliwnej kuchni i kawałek mocnego, długiego drutu, a cała zabawa polegała na jego toczeniu);
- ręcznie robiony łuk z metalowymi strzałami (do wymierzania kar szybie sąsiada);
- wystrugany z drewna pistolet.
Zobacz, jak bawiły się dzieci przed II wojną światową. Te zdjęcia robią wrażenie!
Polecany artykuł: