- Miejsca postoju SZOPa zostały ustalone w porozumieniu z Radami Osiedli oraz zarządcami nieruchomości tak, aby to były najbardziej optymalne i dostępne dla mieszkańców - dodaje Aleksandra Brzoza, pełnomocnik Zarządu Spółki WPO ALBA SA.
Termin rozpoczęcia realizacji nowej usługi będzie się różnił w zależności od rejonu Wrocławia. Pierwsi skorzystają z niej mieszkańcy Psiego Pola i Fabrycznej - już od 2 stycznia. Od 21 lutego SZOPy zaczną odbierać odpady z terenu nieruchomości położonych w rejonie Starego Miasta i Śródmieścia. Kolejne będą Krzyki.
- Mobilna zbiórka odpadów problemowych rozpocznie się już 2 stycznia. Warto podkreślić, że na każdym osiedlu wyznaczone zostały 2 stałe punkty, w których będzie czekał nasz samochód. W punktach tych SZOP będzie pojawiał się rotacyjnie. Przykładowo: na osiedlu Pilczyce pojazd pojawi się w środę w tygodniach parzystych na parkingu przy stadionie miejskim natomiast w środę w tygodniach nieparzystych będzie czekał przy ulicy Koszykarskiej. Dokładny harmonogram mieszkańcy znajdą na ulotkach, które w najbliższym czasie trafią do skrzynek pocztowych - informuje Karolina Kołacz, przedstawiciel spółki Chemeko-System Sp. z o.o.
Lista odpadów problematycznych, które będę bezpłatnie odbierały SZOPy:
- małogabarytowe urządzenia elektroniczne lub elektryczne,
- rozpuszczalniki,
- środki ochrony roślin
- lmpy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe,
- oleje i tłuszcze jadalne,
- przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych
- farby, opakowania po farbach,
- tusze, tonery do drukarek,
- kleje, opakowania po klejach,
- lepiszcze i żywice
- detergenty,
- baterie, akumulatory,
- przeterminowane leki.
SZOP nie przyjmuje odpadów nieposegregowanych i odpadów pochodzących z działalności gospodarczej.
Rozkład jazdy SZOPów - godzina, dzień i miejsce postoju jest określony w harmonogramie dostępnym na stronie www.ekosystem.wroc.pl. (w zakładce: segregacja odpadów) Zgodnie z nim, odbiór z terenu poszczególnych osiedli, odbywać się będzie dwa razy w miesiącu, w ustalonych miejscach, gdzie przez dwie godziny samochody będą czekały na mieszkańców.