Edukowanie społeczeństwa w kwestii recyklingu jest bardzo ważne. Nasze miasto prowadzi akcję "Wrocław nie marnuje".
- Zachęcamy do korzystania m.in. z naczyń wielorazowego użytku. Ta edukacja jest prowadzona we Wrocławiu od najmłodszych lat. W szkołach odbywają się rozmowy z uczniami na temat recyklingu i uczą się oni dobrych wzorców, jak należy sortować śnieci. To proces złożony, ale wiadomo, że najlepiej jest edukować od najmłodszych lat. W ramach kampanii staramy się także dotrzeć do każdego mieszkańca Wrocławia, pokazując pozytywne przykłady - mówi Marcin Obłoza z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
Krzysztof Smolnicki prezes wrocławskiej fundacji EkoRozwoju podkreśla, że dzień recyklingu powinniśmy obchodzić codziennie.
- To taki zdrowy nawyk. Codziennie myjemy zęby więc warto podobnie każdego dnia zadbać o ty, by nie zasypywała nas góra śmieci.
Recykling to nie wszystko
Ekolog zaznacza, że aby skutecznie redukować odpady, powinniśmy ich po prostu mniej produkować.
- W takiej głębszej filozofii myślenia o tym, żeby było mniej odpadów, powinniśmy zacząć od kwestii zapobiegania ich powstawania. Przede wszystkim redukujemy, potem ponownie użytkujemy, a dopiero na trzecim miejscu filozofii odpadowej, obowiązującej zresztą w Unii Europejskiej, w której się znajdujemy, jest recykling - tłumaczy Krzysztof Smolnicki.
Smolnicki radzi także, żebyśmy zwracali uwagę na to, co kupujemy i jak bardzo jest to "opakowaniowe". Kolejnym istotnym aspektem w redukowaniu śmieci jest analizowanie czy produkt, który kupujemy, jest nam na pewno potrzebny.
Data Światowego Dnia Recyklingu zbiegła się z Europejskim Dniem Mózgu - warto go użyć, zamiast zaśmiecać naszą planetę.