Wybraliśmy kilkanaście najładniejszych choinek, które rozświetlają miasta na Dolnym Śląsku. Zazwyczaj zdobią one centralne place miast, gmin lub wsi. Są również na skwerach i rynkach. Która jest najładniejsza? Bardzo trudno wybrać tą najlepszą, każda ma swój niepowtarzalny klimat świąt. Większość jednak jest żywa, co dodatkowo daje wspaniały świąteczny zapach.
Miasta na Dolnym Śląsku, które chwalą się swoimi choinkami na placach to m.in. Wrocław, Bolesławiec, Świdnica, Oława, Polkowice, czy Legnica.
Najpewniej największa choinka rozświetla od 6 grudnia wrocławski rynek. Świąteczne drzewko jest sztuczne i mierzy razem z gwiazdą aż 22 metry wysokości. A jak wyglądają choinki w pozostałych miastach na Dolnym Śląsku? Sprawdźcie w galerii.
Tradycja choinki w Polsce. Kiedyś ubierano ją w jabłka i orzechy
Do Polski tradycja ubierania choinki dotarła jeszcze w czasach zaborów, w XIX wieku.
Zamiast wieszania jemioły, podłaźniczki, czy dekorowania snopu zboża, zaczęto z lasu wycinać młode świerki. Zwyczaj, który wywodzi się z Niemiec, na początku pielęgnowali szlachcice i mieszczanie. W ludowych wierzeniach drzewo iglaste oznaczało odradzające się życie, jest symbolem trwania i ciągłości. W części polskich domów świąteczna choinka na stałe jest dopiero od zakończenia II wojny światowej. Co ciekawe, dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej.
Dawniej na choince zawieszono np. jabłka, orzechy i ciasta. W kolejnych dekadach zawieszono papierowe dekoracje, zimne ognie, czy świeczki, a obecnie są to np. bombki i lampki elektryczne.
Choinka na całym świecie stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Bożego Narodzenia.
Świąteczne choinki na Dolnym Śląsku. W którym mieście jest najładniejsza?
Polecany artykuł: