Skanowanie wnętrza katedry potrwa jeszcze kilka miesięcy, lecz jego cel jest jasny. Powstać ma wirtualna przestrzeń, po której poruszać się będą mogli historycy, architekci, uczniowie i tak naprawdę każdy zainteresowany. Na tę chwilę w pełni gotowa jest jedynie Kaplica Zmartwychwstania.
Katedra we Wrocławiu - nowoczesna technologia
Oprócz potencjalnego efektu końcowego interesujący wydaje się również sam proces skanowania. Podczas digitalizacji wrocławskiej katedry korzysta się z takich technologii jak drony, kamery cyfrowe oraz specjalistyczne, skanery laserowe i optyczne. Po zdobyciu wszystkich niezbędnych danych i materiałów, konieczne będzie ich obrobienie. Na szczęście osoby zaangażowane w projekt o wszystkim pomyślały - dostępne będzie specjalne oprogramowanie, które umożliwi modelowanie kościoła w 3D.
Katedra we Wrocławiu - korzyści z digitalizacji
Prace w katedrze prowadzone są w ramach programu „Kultura cyfrowa 2020”. Oprócz ułatwienia dostępu do świątyni dla uczniów czy osób zainteresowanych historią, będzie to również duży krok w kierunku naukowym. Stworzenie modelu katedry do wirtualnej rzeczywistości umożliwi znacznie łatwiejszy dostęp do miejsc i przedmiotów, które znajdują się znacznie wyżej, a także tych, które mogą ulec zniszczeniu.
Dodatkową korzyścią będzie również ułatwienie prac konserwatorskich. Analizując model 3D przykładowej rzeźby, będzie można precyzyjnie określić ile brakuje jej elementów. Jeśli zniszczona będzie ściana katedry to możliwe będzie ustalenie, jakich materiałów potrzeba do renowacji.