Dolny Śląsk

Skalna Brama, czyli cuda Karkonoszy. To miejsce wygląda niesamowicie! Jak tam dotrzeć?

2024-07-08 12:43

Skalna Brama, czyli mało znana grupa widowiskowych skał w rejonie Szklarskiej Poręby na Dolnym Śląsku. - Ta atrakcja nie ma sobie równych – mówi nam pan Paweł, który nadesłał piękne zdjęcia niezwykłych formacji skalnych z Karkonoszy. Byliście już tam?

Najpiękniejsze skały w całych Karkonoszach. Skalna Brama to unikat

Wygląda jak magiczna kraina – piszą w sieci internauci, którzy widzieli Skalną Bramę, czyli grupę widowiskowych skał w bocznym grzbiecie Mumlawskiego Wierchu w Karkonoszach. Ta wyjątkowa atrakcja znajduje się w okolicach Szklarskiej Poręby – Jakuszyc i ukryta jest w mniej uczęszczanym przez turystów miejscu. Te unikalne skały mają tu nawet 10 metrów wysokości.

Skalna Brama położona jest na wysokości około 1003 m.n.p.m. - To cuda Szklarskiej Poręby niemające sobie równych - komentuje pan Paweł Pawlak, miłośnik górskich wędrówek, który lubi pokazywać nietypowe i mało znane miejsca.

- Czy jest coś piękniejszego nie tylko w Karkonoszach, ale i górach otaczających Kotlinę Jeleniogórską? – pyta autor zdjęć i dodaje, że Skalna Brama ma godnych sąsiadów takich jak np. niedaleko położona Samotna Igła - to również unikalna formacja skalna.

Co ciekawe w regionie znajdziemy także pozostałości dawnej kopalni Skalna Brama. Przed kilkoma wiekami wydobywano tu bardzo cenne kamienie na potrzeby przemysłu ceramicznego.

„W sumie były to przynajmniej dwa wyrobiska znajdujące się obecnie po obu stronach szosy prowadzącej do Jakuszyc w okolicy starego Domu Celnego.” - czytamy na stronie karkonoszego.pl

Jak dojść do Skalnej Bramy?

Skalna Brama to atrakcja, która jest ukryta w lesie między drzewami. Dojście do tego miejsca jest sporym problemem. Skały można zobaczyć ze szczytu Babińca, ale samo dotarcie do formacji jest nie lada wyzwaniem. Prowadzi tutaj leśna droga od Babińca, ale trzeba uważać, bo trasa jest częściowo zniszczona i w pewnym momencie droga biegnie mocno w górę. Jest też inna opcja, by zobaczyć tą wyjątkową formację – to zielony szlak.

Zielony szlak turystyczny z Jakuszyc na Halę Szrenicką biegnie w odległości około 300 metrów od skałek. Przyda się więc mapa lub GPS i nade wszystko trochę dobrej orientacji w terenie” – pisze portal karkonoszego.pl

Skalna Brama, czyli cuda Karkonoszy. To miejsce wygląda niesamowicie!

Dolny Śląsk pełen wyjątkowych formacji skalnych. Odwiedź Starościńskie Skały

Miłośnicy gór i skalnych formacji polecają także inne niezwykłe pod tym względem miejscówki na Dolnym Śląsku. To np. Szwajcaria Lwówecka lub inaczej Lwóweckie Skały. Piękne piaskowcowe formacje można podziwiać w rejonie Lwówka Śląskiego – w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jak mówią wędrownicy, jest tam mało turystów, a widoki urokliwe. Fantastyczne krajobrazy dadzą nam także Szczeliniec i Błędne Skały oraz Narożnik i Białe Skały – te miejsca słyną z bardzo ciekawych skał i korytarzy skalnych. Warto też odwiedzić Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich – w tym Starościńską Igłę - wysoką na 9,5 m skalną basztę, która wyraźnie wybija się ponad pozostałe. A dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jeszcze więcej skał, idealnym kierunkiem będzie Skalne Miasto w Czechach.

Quiz. Dawne nazwy miast na Dolnym Śląsku. Rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 13
Na początek powinno być łatwo. Liegnitz to dawna nazwa: