Sanatorium w Sokołowsku lata świetności ma już za sobą, jednak nawet w delikatnej rozsypce potrafi zauroczyć i świetnie wpasowuje się w okolicę. Za sprawą Lotto obiekt ten może odzyskać swój dawny blask. Aby to uczynić, sanatorium w Sokołowsku potrzebuje najpierw odpowiedniej aktywności mieszkańców Dolnego Śląska.
Sanatorium w Sokołowsku ma za sobą kawał historii
W roku 1855 w Sokołowsku otwarte zostało pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla osób chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Utrzymanie i budowa uzdrowiska nie były tanie, ale dzięki dobremu zagospodarowaniu i zarządzaniu finanse nie stanowiły problemu. Przed rokiem 1888 sanatorium w Sokołowsku posiadało pocztę i połączenia telefoniczne. Kuracjusze z całego świata przybywali do uzdrowiska aż do zakończenia II wojny światowej, kiedy do Sokołowska wkroczyły wojska radzieckie, które miejsce to przekazały później polskim władzom.
W kolejnych latach sanatorium w Sokołowsku nieco zmieniło swój profil - leczono w nim drogi oddechowe, a w latach 70. miejscowość zaczęto przekształcać w ośrodek sportów zimowych. W Sokołowsku powstać miał Wojewódzki Ośrodek Sportów Zimowych, jednak pomysł ten nigdy nie został do końca zrealizowany. Budynek sanatorium popadł w ruinę, a w 2005 roku nawet już płonął. Dwa lata później wykupiła go Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która od lat prowadzi tam prace remontowe.
Sanatorium w Sokołowsku odzyska dawny blask za sprawą Lotto?
Pewną szansą na odzyskanie dawnego blasku dla sanatorium w Sokołowsku jest... granie w Lotto! Totalizator Sportowy od lat wspiera polską kulturę, a ostatnio ruszyła druga edycja "gramy wygrywamy". Jak wspomóc sanatorium w Sokołowsku? Wystarczy kupić los Lotto i wejść na stronę gramywygrywamy.pl. Tam wpisać trzeba kod widniejący na kuponie oraz wybrać jako beneficjenta "Międzynarodowe Laboratorium Kultury".
"Kultura to nasze wspólne dziedzictwo, ale i obowiązek. Sokołowsko to miejsce absolutnie wyjątkowe, symbol Dolnego Śląska. To tu dzieciństwo spędził Krzysztof Kieślowski. To tutaj rozgrywa się akcja "Empuzjonu" Olgi Tokarczuk. To tutaj wreszcie przyjeżdżają goście z całego świata, by odkrywać polską kulturę. Pomóżmy Sokołowsku odzyskać dawną świetność" - mówi portalowi Doba.pl mieszkaniec Sokołowska, Michał Suchor.
Tak wygląda Sokołowsko - najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska:
Polecany artykuł: