Mariupol Ukraina flaga wojna

i

Autor: PDBVerlag/pixabay.com

Samorządowcy przekazali Andrzejowi Dudzie Białą Księgę. Jej postanowienia wesprą uchodźców z Ukrainy

2022-06-13 13:02

Przedstawiciele ruchu Tak! Dla Polski: marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Sopotu Jacek Karnowski przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie Białą Księgę zawierającą postulaty wsparcia samorządów wobec napływu uchodźców z Ukrainy.

W poniedziałek liderzy ruchu spotkali się w Warszawie z prezydentem. Podczas spotkania przekazali mu Białą Księgę zawierającą postulaty, potrzeby oraz propozycje rozwiązań prawnych dla samorządów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy.

Jak mówił podczas konferencji po spotkaniu prezydent Wrocławia, główny ciężar związany z przyjmowaniem uchodźców przyjęły na siebie samorządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

"Dzisiaj, kiedy ten pierwsze etap pomagania minął, jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami systemowymi. Tutaj są propozycje bardzo konkretnych zmian w przepisach, które chcielibyśmy, żeby jak najszybciej były implementowane do polskiego porządku prawnego. Dzisiaj potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy: dobrego prawa i odpowiedniego finansowania. Polski samorząd ostatnimi licznymi zmianami w przepisach - głównie podatkowych - został dość istotnie osłabiony. Bez wzmocnienia finansowego samorządów środkami krajowymi i europejskimi, na które czekamy, realizacja tych postulatów i rekomendacji nie będzie możliwa" - mówił Sutryk.

Podkreślił również, że w obecnej sytuacji, gdy część uchodźców z Ukrainy będzie chciała pozostać w Polsce, trudne będzie utrzymanie obecnego poziomu usług komunalnych dla większej liczby ludzi bez zmian w finansowaniu. Zwrócił również uwagę na potrzebę stworzenia silnych ram finansowych, które pomogłyby samorządom w działaniu w warunkach narastającej inflacji.

Marszałek Polak podkreśliła, że palącą sprawą jest zwiększenie finansowania szpitali zarządzanych przez samorządy, w tym na świadczenia medyczne dla uchodźców oraz na stworzenie możliwości zatrudniania lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy. "Zbyt długo trwa nostryfikacja dyplomów, należy przyspieszyć także przyznawanie obywatelstwa; należy także zająć się dziećmi - to niesłychanie ważne, by wspomóc samorządy w tworzeniu żłobków, przedszkoli, szkół. Koniec z improwizacją, potrzebna jest strategia długofalowa. Pan prezydent doskonale to rozumie" - mówiła.

Karnowski zwrócił z kolei uwagę na potrzebę jak najszybszego zatrudnienia m.in nauczycieli z Ukrainy i zwiększenia środków na naukę języka. "Potrzebujemy także polityki mieszkaniowej, która będzie skuteczna i będzie prowadzić do wybudowania kilkuset tysięcy nowych mieszkań - tak żeby i uchodźcy mogli zostać u nas, i żeby młodzi Polacy nie wyjeżdżali za granicę" - mówił.

 Samorządowcy ocenili, że ich postulaty "spotkały się z dobrym przyjęciem prezydenta". "Ustaliliśmy, że powołamy specjalny wspólny zespół, który zajmie się wypracowywaniem konkretnych rozwiązań prawnych" - dodał Sutryk. "Rozmowa była bardzo dobra" - zapewnił.

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Cieniuch: Bez pomocy Zachodu Ukraina przegra tę wojną

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!