Rząd chce zwalczyć fałszywe SMS-y. Nowy obowiązek od marca
Krajowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK) uruchomił specjalny system, który umożliwi sprawną komunikację pomiędzy policją, przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi i prezesem UKE. W praktyce oznacza to, że operatorzy będą mogli zgłaszać podejrzane wiadomości do CSIRT NASK, gdzie opracowane zostaną wzorce tego typu komunikatów.
Od 25 marca 2024 roku przedsiębiorstwa komunikacyjne będą miały obowiązek blokowania SMS-ów, które są zgodne z przekazanym przez CSIRT NASK wzorcem. Dodatkowo, podmioty publiczne będą mogły zastrzec swój unikatowy nadpis, czyli informację, która wyświetla się odbiorcy w miejscu numeru. CSIRT NASK prowadzi wykaz zastrzeżonych nadpisów, a przedsiębiorstwa komunikacyjne będą miały obowiązek blokować wiadomości, które taki zastrzeżony nadpis mają, a nie pochodzą jednocześnie od podmiotu publicznego.
"Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych (…) walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom. Taki cel ma także możliwość zastrzegania nadpisów. Efekty odczujemy już za 3 miesiące" - mówi wicepremier Krzysztof Gawkowski, szef resortu cyfryzacji.
Rząd z nadużyciami w SMS-ach walczy od dawna
Obecne zmiany są kolejnym etapem wdrażania zaplanowanych w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej rozwiązań. Ustawa ta weszła w życie jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu, 25 września 2023 roku. Od listopada 2023 r. funkcjonuje prowadzony przez CERT Polska numer 8080. Można przesłać tam wszelkie podejrzane SMS-y, zgłaszając próby wyłudzeń, podszywania się pod innych nadawców i innych podobnych nadużyć.