Zdj. poglądowe

i

Autor: pexels.com Zdj. poglądowe

Rewolucyjne zmiany w przepisach dla pieszych. Mało kto o nich wie

2022-10-05 10:56

W ustawie Prawo o ruchu drogowym weszły we wrześniu zmiany, z którymi muszą się liczyć piesi w Polsce. Jeśli przepisy nie będą przestrzegane, trzeba liczyć się z wysokimi mandatami. O co dokładnie chodzi? Sprawdźcie poniżej.

Zmiany dla pieszych

Przepisy dotyczące pieszych podczas ich przechodzenia przez ścieżkę rowerową jak dotąd były bardzo nieprecyzyjne. Wszystko zmieniło się niedawno i nie ma najmniejszych wątpliwości, w jaki sposób powinni się oni teraz zachować. Dotąd wszyscy traktowali  drogę rowerową jakby była częścią chodnika. Od teraz jest zupełnie inaczej. Status drogi do rowerów został zbliżony do tego, który ma jezdnia czy torowisko. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że piesi będą mogli przejść przez ścieżkę tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jeżeli ktoś będzie przekraczać ją poza obrębem przejścia dla pieszych, to będzie narażony na mandat w wysokości 50 zł.

Piesi od 21 września br. są zobowiązani do tego, by możliwie jak najsprawniej przekraczać drogę rowerową. Podczas pokonywania tego miejsca nie można używać telefonu, biegać czy zwalniać kroku.

"Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych" - tak brzmi zapis artykułu 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czytaj także: Jechała 20 km pod prąd na A4! Dostała dwa tysiące złotych mandatu

Park Narodowy Gór Stołowych przypomina: obowiązują limity wejść. Bilet warto kupić online

Biedaszyby w Wałbrzychu nadal istnieją. Byli górnicy nielegalnie wydobywają tam węgiel

Z punktu widzenia pieszych drogę dla rowerów zrównano ze zwykłą jezdnią: nie można na nią wchodzić byle gdzie i nie można po niej spacerować.

Dalsze przepisy stanowią, że:

"Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu".

"Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych (...) jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów".

Trzeba też pamiętać, że rower jest pojazdem. Nowe przepisy wyraźnie nakazują ustąpić mu pierwszeństwa podczas przechodzenia przez drogę dla rowerów poza przejściem. Drogę dla rowerów należy przekraczać prostopadle do jej osi. Spowodowanie kolizji z rowerzystą na drodze dla rowerów poza przejściem nie tylko powoduje zagrożenie, lecz także oznacza odpowiedzialność karną i odszkodowawczą.

Na oczach policji przejechał rowerem przez zamknięty przejazd kolejowy