Typowe zwyczaje każdego z nas. Jak przygotowujemy się do wizyty księdza po kolędzie?

i

Autor: Freepik

Śmieszne!

Typowe zwyczaje każdego z nas. Jak przygotowujemy się do wizyty księdza po kolędzie?

2025-01-22 19:17

Styczeń dla części z nas to czas przyjmowania księdza po kolędzie. Często przed wizytą duszpasterską w większości polskich domów trwa sprzątanie oraz wyciąganie symboli religijnych z szafy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że u każdego z nas wygląda to dokładnie tak samo. W Internecie znajdziemy wiele filmów ukazujących tego typu zachowania. Co nas łączy w przygotowaniach do wizyty księdza?

Przyzwyczajenia z dzieciństwa czy też obserwowanie zachowań naszych rodziców i dziadków sprawiają, że często nieświadomie robimy tak samo. Co więcej, w większości przypadków wszelkie czynności wyglądają podobnie w każdym polskim domu. Dobrym przykładem są chociażby przygotowania do wizyty księdza po kolędzie.

Jak przygotowujemy się do kolędy? Tak to robią Polacy

Rozmawiając o tym ze znajomymi na pewno znajdziemy podobne lub wręcz identyczne rzeczy, jakie robią nasi rodzice, dziadkowie czy my sami podczas przygotowań do wizyty duszpasterskiej. Ze względu na to, że te zachowania już tak bardzo utarły nam się w głowach, nie jesteśmy nawet w pełni świadomi, że je robimy, ponieważ wydają nam się tak naturalne

Na Tiktoku możemy jednak znaleźć filmy internautów, którzy wyłapują te nasze zachowania i pokazują je w nagraniach. Jednym z takich twórców jest Mateusz Glen, który stworzył nawet postać "tej jednej ciotki". Innym twórcą, który porusza temat typowej wizyty duszpasterskiej, jest Sołtys Lubelszczyzny. W publikowanych filmach pokazują, jak wyglądają przygotowania do wizyty księdza po kolędzie w typowym polskim domu, ale też jak się zachowujemy, gdy już duchowny przyjdzie

W komentarzach pod filmami, zarówno Mateusza Glena i Sołtysa Lubelszczyzny, jak i innych użytkowników, internauci przyznają się, że u nich wygląda to identycznie. Sprzątanie całego mieszkania, eleganckie ubrania oraz zestaw kolędowy, czyli krzyż, kropidło i oczywiście koperta. Często też np. nasi rodzice dzwonią do zaprzyjaźnionych sąsiadów, czy ksiądz już u nich był lub czy wiedzą, kiedy zaczął. Jedna z komentujących przypomniała również o dawaniu pieniędzy ministrantom.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:
Kolęda podwórkowa - czyli wizyta duszpasterska w trakcie pandemii, w Tumie, w Łódzkiem!