Prace społeczne dla nastolatków we Wrocławiu. To pierwsze takie miasto w Polsce

i

Autor: Wikimedia Commons

Prace społeczne dla nastolatków we Wrocławiu. "Czekaliśmy na te przepisy od lat"

2023-02-28 10:48

Jak ukarać nastolatka, ale jednocześnie nie zniszczyć mu życia? We Wrocławiu łamiącą prawo i szkodliwą społecznie młodzież będzie można skierować na prace społeczne. Te mają pomóc im w resocjalizacji, nie zaprzepaszczając jednocześnie ich przyszłości.

Prace społeczne osób nieletnich mają być jednym ze środków wychowawczych, które sądy mogą orzekać jako alternatywę dla innych zobowiązań. Umożliwia to ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich”. Nowe rozporządzenie reguluje gdzie i w jaki sposób młodzież może odpracować swoje błędy.

Na taką zmianę czekano bardzo długo

Głównym atutem takiego rozwiązania ma być wypełnienie luki w środkach wychowawczych. Na niektóre osoby kurator zwyczajnie nie działa, natomiast prace społeczne mogą skutecznie przemówić do rozumu.

"Środowisko kuratorów czekało na te przepisy od wielu lat. Możliwość skierowania nieletnich do prac na cele społeczne, uzupełnia lukę w środkach wychowawczych, które można zastosować wobec osób, w przypadku których nadzór kuratora nie będzie skuteczny. Dotyczy to młodzieży między 13 a 18 rokiem życia. Pierwsze orzeczenie dotyczące nieletniego, skierowanego na prace społeczne, zostanie przekazane do Wrocławskiego Centrum Integracji do końca tego tygodnia" – informuje Aleksander Samek, kierownik I Zespołu Kuratorów Sądowych, Sądu Wrocław Fabryczna.

Wszystko będzie odbywać się drogą sądową

Jak nieletni będą kierowane do prac społecznych? Przez sądy rodzinne. Mają one nie tylko określać czas i wymiar takiej kary, ale także sposób, w jaki kara ta będzie kontrolowana.

"Wrocławskie Centrum Integracji ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Dzięki temu, rękami osób skazanych, z wrocławskich ulic znikają wulgarne i nienawistne napisy. Bierzemy zatem to nowe zadanie, w postaci wykonywania prac społecznych przez nieletnich, bez obaw i z pewnością, że we Wrocławiu będzie to sprawnie działać" – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Co ciekawe, to właśnie we Wrocławiu napisany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane.  

"Na podstawie dotychczasowych doświadczeń Wrocławskie Centrum Integracji przygotowało system organizacji prac społecznych skierowany do osób nieletnich. Wierzymy, że tak jak w przypadku osób dorosłych działanie systemu przyniesie wymierne korzyści zarówno dla osoby nieletniej jak i społeczności lokalnej" - wyjaśnia Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Prace społeczne to mnóstwo korzyści

Nieletni po otrzymaniu decyzji Sądu mają być kierowani do Wrocławskiego Centrum Integracji. Działa to trochę jak pomost pomiędzy sądem, a partnerami korzystającymi z usług pracowników społecznych. Kim zazwyczaj są partnerzy? To m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.

Nieletni w ramach obowiązków będą wykonywali:

  • prace porządkowe,
  • prace pielęgnacyjne terenów zielonych,
  • drobne prace malarskie.

Osoba nadzorująca prace będzie wyznaczana przez placówkę, w której nastolatki będą odpracowywać karę.

Osoby nieletnie będą kierowane do Wrocławskiego Centrum Integracji przez Kuratorów Rodzinnych trzech Sądów Rejonowych:

  • Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej – Wydział Rodzinny i Nieletnich
  • Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia – Wydział Rodzinny i Nieletnich
  • Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków – Wydział Rodzinny i Nieletnich