THE WUR (Times Higher Education World Universities Rankings) to jeden z największych światowych rankingów klasyfikujących uczelnie wyższe. W tym roku w zestawieniu znalazło się blisko 1800 uczelni, w tym 32 z Polski. Na wynik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wpłynęła przede wszystkim ocena publikacji - cytowań. W tej kategorii UMW uplasowało się na 165. miejscu na świecie, 247. pozycję zajmując w kategorii warunków kształcenia.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest jedyną polską uczelnią w pierwszej 500 rankingu. W rankingu zajął lokatę pomiędzy 351 – 400 miejscem, co umiejscowiło wrocławski uniwersytet w pierwszej setce najlepiej ocenianych uczelni na świecie.
Najwyższa ocena w Polsce to fantastyczna wiadomość. Doskonałość w obszarze dydaktyki to dla nas w tym roku akademickim jedno z najważniejszych zadań. Wprowadzamy wiele unowocześnień, chcemy jeszcze lepiej – bardziej praktycznie uczyć naszych studentów. Cieszę się, że obiektywna, międzynarodowa ocena potwierdza słuszność obranego przez nas kierunku – doskonałość w dydaktyce – o to zabiegamy – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Prof. Piotr Ponikowski.
Polska tylko z jedną uczelnią?
Minusem jest to, że Polska ma tylko jedną uczelnię wyższą w pierwszej 500 na 2023 rok. Kolejne miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński z pozycją 601 – 800. Jedną uczelnią w 500 najlepszych uczelni mogą pochwalić się także Węgry, Ukraina i Estonia. Niemieckich uczelni w rankingu znalazło się aż 42. Włoskich 25. a Brytyjskich 59.
W 2022 roku według cenionego ogólnoświatowego rankingu akademickiego Shanghai Ranking wynika, że Polska ma jednak 11 wyższych uczelni, które są cenione na świecie. Ranking ukazuje najlepszy tysiąc uczelni z całego świata. Wtedy na pierwszym miejscu wśród polskich uczelni znalazł się Uniwersytet Jegielloński i Uniwersytet Warszawski, na trzecim miejscu oplasowała krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Uniwersytet Medyczny z Wrocławia był na ex aequo 4-6 pozycji.