22 stycznia br. została przyjęta nowelizacja Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Pod lupę wzięto przede wszystkim przepisy dotyczące pieszych. Wprowadzono istotną zmianę. Mianowicie, od 1 czerwca 2021 r. nowym obowiązkiem po stronie kierujących pojazdami, jest konieczność ustąpienia pierwszeństwa przez kierującego nie tylko pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, ale również wchodzącemu na to przejście. Pomysł ten miał na celu przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo osób przechodzących na pasach i zmniejszyć statystyki wypadków. Niestety, obecnie funkcjonujące pierwszeństwo pieszego na pasach nie jest do końca prawidłowo rozumiane.
Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych – jak wygląda od czerwca 2021 r.? Kiedy nie występuje?
Po zmianie prawa pieszy na pasach ma pierwszeństwo przed pojazdami w momencie, kiedy wchodzi na przejście dla pieszych. Jednakże, nie dotyczy to sytuacji, kiedy pojazdem jest tramwaj. To, że osoba przechodząca na pasach jest mocno uprzywilejowana, nie jest jednak jednoznaczne z tym, że nie ma obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia, i to w każdym przypadku. Warto mieć na uwadze, że przecież nie można wchodzić wprost przed jadący samochód, który nie zdąży się już zatrzymać, i może wtedy dojść do poważnego wypadku.
Jakie są obowiązki kierowcy?
Kierowca, podobnie jak pieszy, musi zachować szczególną ostrożność. Po zmianie przepisów zatrzymuje się w momencie, kiedy pieszy wchodzi już na pasy. Rozwiązanie to dobrze funkcjonuje w takich krajach jak: Włochy czy Hiszpania. W kulturze prowadzących tam pojazdy zapisało się, że pieszy jest ważniejszy i trzeba go "przepuścić" na pasach. Głównie chodzi o to, aby zmniejszyć prędkość tak, żeby nie narazić osoby wchodzącej na przejście na niebezpieczeństwo.
Piesi muszą jednak pamiętać, że aktualnie nie ma czegoś takiego jak "bezwzględne" pierwszeństwo przy przejściu na pasach. Takiego rozwiązania nie da się wprowadzić i warto mieć to na uwadze, gdy widzimy auto tuż przed sobą.