Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru powstanie na Dolnym Śląsku. Kiedy będzie można zatankować?

i

Autor: usplash.com

Dolny Śląsk

Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru powstanie na Dolnym Śląsku. Kiedy będzie można zatankować?

2023-08-24 11:06

Na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru z własnym źródłem wytwarzania wodoru. Stacja, której koszt wyniesie 28 milionów złotych ma zostać otwarta na początku 2025 roku, a tankować na niej będą mogły pojazdy różnego typu, w tym samochody osobowe i autobusy.

To ma być pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru, która będzie miała własne źródło wytwarzania wodoru – nie trzeba będzie go transportować z innych miejsc. Stacja, która zostanie wybudowana w Gaju Oławskim pod Oławą będzie wyposażona w 3 dystrybutory posiadające po 1 punkt tankowania.

- Jeden o ciśnieniu 700 bar i dwa o ciśnieniu 350 bar, co pozwoli na tankowanie pojazdów różnego typu (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, wózki widłowe, itp.) - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakładana maksymalna dzienna możliwość tankowania wodoru w stacji to 1 200 kg/dzień.

Budowa stacji tankowania wodoru pochłonie 28 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów złotych na inwestycję przekaże NFGŚiGW. Umowę w sprawie budowy stacji Fundusz podpisał z firmą Promet-Plast, która jest inwestorem.

Paliwo wodorowe to przyszłość?

- Stajemy w obliczu kluczowego wyzwania, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a równocześnie potrzeby zapewnienia powszechnego dostępu do infrastruktury tankowania paliw alternatywnych. Dlatego też powstał program "Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. Chcemy, aby w całej Polsce powstawały kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru. Poprzez wsparcie, określone w warunkach programu, możliwa jest budowa takich stacji wodorowych, jak ta w Gaju Oławskim – powiedział podczas podpisania umowy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Inwestor realizuje obecnie rozbudowę zakładu o część związaną z produkcją, magazynowaniem oraz przetwarzaniem wodoru. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 31 marca 2025 roku. Wówczas na nowoczesnej i ekologicznej stacji będą mogły zatankować pierwsze samochody i autobusy.

Ogólnodostępne stacje tankowania wodoru planowane są także w innych miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie i we Wrocławiu. Paliwo wodorowe to przyszłość - spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, dzięki temu nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Primark we Wrocławiu oficjalnie otwarty! Kolejki do sklepu od samego rana