Dolny Śląsk

Perła Dolnego Śląska. To barokowe miasto nazywane jest "małym Krakowem"

2024-08-05 13:23

Klimatyczne uliczki, piękne barokowe i renesansowe kamienice, fontanny z rzeźbami oraz dwie wyjątkowe świątynie, w tym największy drewniany kościół na świecie. Z tym uroczym miastem związana jest też słynna astronomka. Świdnica to prawdziwa perła Dolnego Śląska, która poleca się na weekendowy city break.

Świdnica to piękne dolnośląskie miasto znajdujące się między Wrocławiem a Wałbrzychem. Dawniej była to stolica księstwa świdnicko-jaworskiego i właśnie tu przebiegały najważniejsze szlaki handlowe – ważone tu piwo było rozsławione na całą Europę. Krajobraz tego miasta jest niezwykle uroczy, a to także za sprawą jego położenia na skraju Sudetów i Gór Wałbrzyskich.

Świdnica to perła Dolnego Śląska. Ta katedra ma jedną z największych wież w Europie

Ponad 50 -tysięczna Świdnica może się pochwalić wieloma zabytkami, klimatycznymi uliczkami i kolorowymi kamienica, które przyciągają uwagę turystów. Przez niektórych nie bez powodu nazywana jest niekiedy „małym Krakowem”. Wystarczy się przejść wąskimi uliczkami i wówczas wszystko zrozumiemy. Zabudowa miasta została zachowana w bardzo dobrym stanie po II wojnie światowej, dzięki temu Świdnica jest uznawana za jedno z najcenniejszych miast Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje m.in. przepiękny rynek, największy drewniany kościół na świecie i katedra z jedną z największych wież w Europie. Warto spędzić więcej czasu na świdnickim Rynku - jest pełen kolorów i wspaniałych kamieniczek wykonanych w różnych stylach architektonicznych - od renesansu po secesję. Świadczy to o potędze i bogactwie mieszczan. Na każdym kroku zauważymy tu rzeźby, herby, kupieckie symbole i cztery charakterystyczne fontanny w narożach Rynku. Panoramę miasta można zobaczyć z tarasu widokowego wieży ratuszowej – to duma miasta.

Idąc ulicą Długą dojdziemy do niezwykle ogromnej budowli, to Katedra Świdnicka. Jej wysoka na 101,5 metrowa wieża góruje nad miastem. Widać rozmach i charakterystyczne bogato wystrojone wnętrza świątyni, którą wybudowano w stylu gotyckim.

Kościół Pokoju w Świdnicy. Największa drewniana świątynia na świecie

Świdnica słynie z wyjątkowej na skalę światową świątyni. Kościół Pokoju to obiekt wykonany jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Powstał w XVII wieku i jest jednym z przykładów budownictwa szachulcowego. Kościół wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zwiedzając stare miasto w Świdnicy warto zajrzeć do jedynego w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zobaczymy tam jak wyglądał sklep kolonialny, apteka, czy gospoda. Jest też oczywiście wystawa poświęcona piwowarstwu. Po wyjściu z muzeum zwróćcie uwagę na ławeczkę z pomnikiem Marii Kunic, słynnej astronom pochodzącej ze Świdnicy. Badaczka była pierwszą astronomką związaną z ziemiami polskimi.

Na ul. Franciszkańskiej zobaczymy zadbany obiekt Pałacu Opatów Cysterskich, który posiada piękny barokowy portal, jest też kryty wewnętrzny dziedziniec – dziś jest tu Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Kolejną wartą uwagi ulicą jest ul. Grodzka, gdzie znajdziemy kamienice pełne historycznych ciekawostek. Patrząc na budynki ujrzymy mosiężne zdobienia kołatek i masywnych bram wejściowych. Ulica jest uważana za jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic prowadzących do świdnickiego Rynku.

Kolejną atrakcją jest Basteja dawnej Bramy Strzegomskiej, która stanowiła niegdyś ochronę dla głównego wjazdu do miasta. Niedaleko półokrągłej budowli znajdowała się dawniej siedziba książąt świdnickich.

Plac Wolności to kolejny punkt weekendowej wycieczki do Świdnicy. Zobaczymy tam Dom Pod Bykami, czyli późnorenesansową kamienicę, którą zdobią rzeźby byków naturalnej wielkości. Co ciekawe na parterze nieprzerwanie od 1882 roku działa apteka.

Zabytkowych kamienic i architektonicznych ciekawostek pełno jest również przy Alei Niepodległości. W pobliżu można zobaczyć neogotycką, ceglaną wieżę ciśnień z 1877 roku.

Perła Dolnego Śląska. To barokowe miasto nazywane jest "małym Krakowem"

Quiz. Rozpoznasz w jakich górach leży ta miejscowość? Spróbuj zdobyć 12/15!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Na zdjęciu oczywiście widzimy:
Na początek coś prostego. Na zdjęciu oczywiście widzimy: