Ogórkiem po Wrocławiu wieczorową porą. Ale old school!

i

Autor: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, Leszek Peczyński, Facebook

Czas wolny

Ogórkiem po Wrocławiu wieczorową porą. Ale old school!

2024-06-12 11:00

W najbliższą sobotę (15 czerwca 2024 r.) Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza na wieczorne przejazdy zabytkowym Jelczem 043, popularnie zwanego „ogórkiem”.

Przejazd ogórkiem po Wrocławiu. Trasa i ceny 

Trasa przejazdu rozpoczynać będzie się przy Operze, następnie autobus uda się w trasę przez ulicę Grabiszyńską (przystanek koło Centrum Historii Zajezdnia), estakadę „Gądowiankę“ do Zajezdni Popowice. Tam zorganizowany zostanie krótki postój, w celu wykonania pamiątkowych zdjęć. Wystawione zostaną także inne zabytkowe pojazdy z kolekcji KSTM. W dalszą podróż autobus uda się na północ miasta, przez Most Milenijny do ulicy Obornickiej (nieopodal zajezdni MPK). Następnie podróżni przejadą klimatycznymi ulicami Nadodrza, a wycieczkę zakończą na przystanku muzealnym przy Operze. Odjazdy z przystanku „Opera“ zaplanowano na godz. 19:00 i 20:00.

Pojazdem obsługującym wieczorne kursy będzie Jelcz 043, który na co dzień stacjonuje w Warszawie i tam wozi turystów w ramach linii zabytkowej. Autobus pochodzi z końcowej partii produkcyjnej tego modelu, zmontowano go w 1986 r. w podwrocławskim Jelczu. Dziś jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy i posiada, charakterystyczne dla autobusów PKS, kremowo-niebieskie malowanie oraz ręcznie otwierane drzwi. We Wrocławiu pojawi się, wraz z innymi „ogórkami“, z okazji zlotu organizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia.

W pojeździe obowiązuje taryfa miejska. Ceny biletów są identyczne z tymi, które znamy ze współczesnych pojazdów – 4,60 zł za bilet normalny i 2,30 zł za ulgowy. Bilety będą do nabycia u konduktora w pojeździe. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy przejazdu ze względu na utrudnienia związane z nocnym półmaratonem.

Wieczorne kursu autobusu-ogórka są dodatkową ofertą w ramach Wrocławskich Linii Turystycznych. Kursują one w soboty, niedziele i święta aż do 1 września 2024 r. i są obsługiwane przez zabytkowe tramwaje i autobusy. Linia tramwajowa T łączy Operę z Halą Stulecia, linia autobusowa B kursuje w analogicznej relacji, ale inną trasą, zaś linia autobusowa H jeździ między Operą a Centrum Historii Zajezdnia. Ponieważ wszystkie linie zbiegają się na pl. Teatralnym, to tam najlepiej się udać, planując przejażdżkę. Pierwszy pojazd odjeżdża stamtąd już o 9:45, zaś ostatni koło godziny 18-tej lub 19-tej (w sobotę linie kursują dłużej). Najstarszy wagon, jaki pojawia się Wrocławskich Liniach Turystycznych, pochodzi z 1929 r., zaś autobus z 1980 r. Wrocławskie Linie Turystyczne są uruchamiane przy wsparciu Gminy Wrocław przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o. o. we Wrocławiu.

Oto najsłynniejsze teksty Halinki ze "Świata według Kiepskich". Jak to dokładnie szło? QUIZ

Pytanie 1 z 9
O co pytała Halinka Ferdynanda, gdy chciała się dowiedzieć, czy szukał jakiejś pracy?
Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, tu czas się zatrzymał