Kłodzko to miasto położone w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóży Gór Bardzkich, zaledwie 90 km od Wrocławia. Zamieszkuje je około 26 tysięcy osób. Miasto przypomina stolicę Czech nie tylko klimatem, ale i zabytkami. Gotycki most św. Jana, ratusz o średniowiecznym rodowodzie, system tuneli i monumentalna Twierdza Kłodzko - to atrakcje, dzięki którym wielu turystów chce odwiedzić to dolnośląskie miasto, a wyjeżdżając często słyszy się: „byliśmy w małej Pradze”.
Kłodzko. Tysiąc lat historii i wpływy trzech kultur
Kłodzko to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Dolnego Śląska. Jak przypomina Urząd Miasta, „to miejsce z ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter”.
Miasto było osadą targową, miastem rzemieślników i kupców, garnizonem wojskowym, ale także mekką artystów i wpływowym ośrodkiem religijnym.
Atrakcje Kłodzka. Co warto zobaczyć?
Najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest potężna Twierdza Kłodzko – militarna perła Europy. Składa się z głównego bastionu, fortu Owcza Góra oraz fragmentów murów miejskich i obwałowań polowych. Dla turystów udostępniono tarasy widokowe, wystawy historyczne oraz podziemny labirynt chodników kontrminerskich – unikatowy system korytarzy mających na celu ograniczenie wrogich podkopów.
Gotycki most jak z Pragi
Most św. Jana na Młynówce, nazywany również Kamiennym Mostem, to architektoniczna perła Kłodzka, często porównywana do słynnego Mostu Karola w Pradze. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku i przetrwał zarówno wojenne najazdy, jak i wielkie powodzie. Zbudowany z kamienia, połączył Wyspę Piaskową ze staromiejską częścią miasta.
Na jego balustradach znajdują się figury świętych, w tym bardzo popularnego w Czechach św. Jana Nepomucena. - Rzeźby te fundowano z różnych intencji, a wybór patronów nie był przypadkowy - informuje UM Kłodzko. Dzięki nim porównanie do Mostu Karola staje się jeszcze bardziej oczywiste.
Plac Bolesława Chrobrego, czyli kłodzki rynek, to również niebywała atrakcja turystyczna. Zachwyca nietypowym ukształtowaniem terenu – jego północna część znajduje się znacznie wyżej niż południowa. W centralnej części rynku stoi ratusz, którego początki sięgają XIV wieku. Jak możemy przeczytać na stronie miasta Kłodzko, najstarszą częścią budowli jest średniowieczna wieża z renesansową galerią i barokowym hełmem. Ciekawostką jest żelazny sejf z XIX wieku, ukryty do dziś w murze budynku.
Choć w XX wieku starówce groziło osunięcie, w latach 60. i 70. udało się ją ocalić. Do dziś można podziwiać oryginalne kamienice.
Tunelami pod ziemią, czyli niezwykła przygoda
W Kłodzku znajduje się również Podziemna Trasa Turystyczna, prowadząca przez dawne piwnice i korytarze kupieckie, niegdyś służące za magazyny i schronienia. To zupełnie inna forma zwiedzania. Spacer z przewodnikiem pozwala poznać historię miasta „od podszewki” i dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie w średniowiecznym Kłodzku.
Dlaczego Kłodzko nazywane jest „małą Pragą”? Nie tylko przez gotycki most i św. Jana Nepomucena. Starówka jest naprawdę klimatyczna, a zabytkowe kościoły (jak kościół św. Jerzego i Wojciecha czy parafialny Wniebowzięcia NMP), piękne wąskie zaułki, sprawiają, że spacerując po Kłodzku można odnieść wrażenie, że przeniosło się na chwilę do stolicy Czech - tylko bez tłumów.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kłodzku?
- Kościół św. Jerzego i Wojciecha
- Kościół Matki Bożej Różańcowej
- Kościół parafialny WNMP
- Park Miniatur Minieruoland
- Zabytkowe kamienice
- Mury obronne