Niezwykłe narodziny w ZOO Wrocław. Na świat przyszły cztery tygrysy sumatrzańskie!
Wrocławskie zoo mówi o sukcesie hodowlanym na skalę światową, bo tygrysy sumatrzańskie to jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt.
- Jesteśmy jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który hoduje te niezwykłe drapieżniki. Narodziny czworaczków są wyjątkowym wydarzeniem – tak liczny miot to prawdziwa rzadkość – zwłaszcza, że wszystkie tygryski rozwijają się zdrowo i wyrastają na silne, aktywne osobniki. W tym roku tylko w czterech ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się tygrysy sumatrzańskie
– informuje w komunikacie wrocławskie zoo.
Narodziny tygrysów były tajemnicą
Jak podają przedstawiciele ZOO Wrocław, cztery tygrysy urodziły się 22 lipca 2024 roku, a informacja o ich narodzinach była największą tajemnicą.
- Nasze zoo zawsze wstrzymuje się z informacjami o przychówkach, gdyż okres tuż po porodzie jest newralgiczny dla młodych, a na szczęśliwe nowiny przychodzi czas, gdy zwierzęta podrosną i zdrowo się rozwijają. Kluczowe było wykonanie tygryskom wszystkich planowanych szczepień przed ich wypuszczeniem na wybieg zewnętrzny. Eksplorowały go po raz pierwszy w środę, 16 października wraz z mamą i tatą
– informuje ogród.
A rodzicami tych wyjątkowych słodziaków są Nuri i Tengah. – W przypadku tak mnogich miotów, często nie wszystkie kocięta osiągają dorosłość. Tym większa radość, że wszystkie cztery tygryski rozwijają się zdrowo, są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami – mówi Sergiusz Kmiecik, p.o. Prezesa ZOO Wrocław.
Młode tygrysy ważą obecnie ponad 8 kg, dobrze się rozwijają i nie mają problemów zdrowotnych. Łącznie na świat przyszły trzy samce i jedna samica.
Krytycznie zagrożone wyginięciem
Tygrys sumatrzański to gatunek, który jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Jak podaje wrocławski ogród zoologiczny, w naturze żyje jedynie około 400 takich tygrysów. Warto pamiętać, że ZOO Wrocław ma długą tradycję hodowli tygrysów sumatrzańskich, która sięga lat 60. XX wieku.
Wrocławskie zoo i Fundacja ZOO Wrocław – DODO nieustannie wspierają ochronę tygrysów na Sumatrze, współpracując z WildCats Conservation Alliance.
- Dzięki naszym działaniom możliwe jest m.in. patrolowanie Parku Narodowego Kerinci Seblat, gdzie tygrysy te żyją na wolności. Walka z kłusownictwem, usuwanie wnyków oraz edukacja lokalnej ludności pomagają zmniejszyć zagrożenia dla tygrysów sumatrzańskich. W ostatnich latach udało się aresztować 70 kłusowników, a także prowadzić rozmowy z lokalnymi władzami o alternatywnych sposobach zarobkowania dla lokalnej ludności
– dodają przedstawiciele zoo.
Tygrysy sumatrzańskie we wrocławskim zoo można już oglądać w ogrodzie. Maluchy będą się pojawiać na wybiegu.