Odwiedzanie nowych miejsc jest ciekawe. Możemy poznać historie oraz ciekawostki na temat danego miejsca. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takich wycieczek. Szczególnie cierpi nasz budżet. Są mimo to miejsca, do których możemy wejść za darmo. Przedstawiamy Wam listę miejsc we Wrocławiu, do których nie musisz stać w kolejkach po wejściówkę.
1. Kolorowe Podwórka na Nadodrzu
Znajdują się przy ul. Roosevelta. Jest to pewnego rodzaju galeria sztuki, ale na świeżym powietrzu. Ciekawa jest historia powstania tego miejsca. Grupa wrocławskich artystów zainspirowała mieszkańców kamienic do stworzenia kolorowych murali na ścianach budynków. Autorami tych wszystkich obrazów są zwykli mieszkańcy Nadodrza, którzy odkryli w sobie talenty artystyczne. Będąc w tym miejscu ciężko nie zatrzymać się, aby popodziwiać piękne malowidła.
2. Najmniejsze kino we Wrocławiu "Popiół i Diament"
W kamienicy Pod Złotym Słońcem (ul. Rynek 6) znajduje się najmniejsze kino. Wystarczy wejść w głąb podwórka budynku i zejść po schodach. Na poziomie -1 w Muzeum Pana Tadeusza możemy znaleźć niewielką salę kinową, która pomieści zaledwie 50 widzów. Jest to miejsce, które zdecydowanie muszą odwiedzić miłośnicy starych filmów. Od wtorku do piątku o 18:00 odbywają się tam darmowe seanse, a szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie muzeum.
3. Podziemia Klasztoru sióstr szkolnych De Notre Dame
Na Ostrowie Tumskim w podziemiach domu Notre Dame (ul. Świętego Marcina 12) możemy oglądać pozostałości zamku książęcego z XIII w. Wzdłuż wąskich korytarzy widoczne są ruiny zamku, ale też makiety. Dzięki nim możemy sobie wyobrazić, jak ta budowla wyglądała w latach świetności, kiedy to na Śląsku panowali Piastowie. Warto też udać się do pobliskiego przyklasztornego ogrodu.
4. Żyjnia - bezpłatne miejskie sanatorium
W galerii BWA przy ul. Świdnickiej 2-4 znajduje się Żyjnia. Jest to miejsce, do którego można wejść, aby choć na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Wewnątrz są komfortowe pufy, rośliny oraz wiele aromatów ziołowych i naparów. Żyjnia powstała w 2019 r. i od tego czasu pełni funkcję miejskiego sanatorium dla wszystkich. Każdy może tam wejść, usiąść i zapomnieć o stresie dnia codziennego.
5. Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł
Tuż obok Hali Stulecia znajduje się Pawilon Czterech Kopuł, a w nim Muzeum Sztuki Współczesnej. W każdy wtorek od 10:00 do 16:00 wejdziemy tam za darmo, aby obejrzeć wystawy stałe. Kolekcje dzieł obejmuje sztukę polską z 2 połowy XX i XXI w. oraz historię budynku. Co więcej wysokie sufity oraz sama przestrzeń zachęcają do dłuższego spędzania czasu i podziwiania dzieł sztuki.
6. Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Przy Pl. Strzegomskim 2A znajduje się Muzeum Współczesne, które możemy odwiedzić raz w tygodniu zupełnie za darmo. W każdy czwartek od 12:00 do 20:00 możemy oglądać wystawy stałe muzeum bez konieczności kupowania biletu (jedynie otrzymamy darmową wejściówkę). Jedną z wystaw stałych jest "Światekst. Pojęciokształty. Poezja konkretna" Stanisława Dróżdża. Budynek Muzeum Współczesnego znajduje się w starym bunkrze, dlatego jest sporo schodów do pokonania, ale winda również jest. Na koniec zwiedzania można wejść na samą górę, gdzie jest punkt widokowy z widokiem na Wrocław, ale też kawiarnia.
Polecany artykuł: