Dolny Śląsk

Najlepsze na upały podziemne trasy turystyczne na Dolnym Śląsku. Tu można się schłodzić

2024-07-22 12:32

Dawne kopalnie, bunkry, tajemnicze piwnice długie korytarze – na Dolnym Śląsku wiele jest ciekawych podziemnych miejsc, które można zwiedzać, a przy okazji się schłodzić w trakcie upałów. To np. Sztolnie Walimskie w kompleksie „Riese”, podziemna trasa turystyczna pod kłodzką starówką, czy dawna kopalnia w Nowej Rudzie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Okolice Wałbrzycha oraz rejon Ziemi Kłodzkiej obfitują w liczne atrakcje. Do nich oczywiście zalicza się podziemne trasy turystyczne. Takie miejsca w czasie upałów to zbawienie dla urlopowiczów. Trzeba tylko uważać, żeby nie doznać szoku termicznego, warto zabrać ze sobą ciepłą odzież. W sztolniach, które można zwiedzać na Dolnym Śląsku temperatura jest stała cały rok i wynosi 5-8 stopni Celsjusza. W województwie dolnośląskim znajduje się wiele ciekawych i popularnych podziemnych tras turystycznych. Oto niektóre z nich.

Podziemia kompleksu Osówka

To bardzo ciekawe i historyczne miejsce, w którym można zrobić zdjęcia i posłuchać różnych ciekawostek od przewodnika. Osówka jest najdłuższym kompleksem projektu „Riese”, który wybudowano podczas II wojny światowej. Do zwiedzania udostępniono trasę historyczną i ekstremalną.

- Doświadcz na własnej skórze ogromu największego nazistowskiego militarnego przedsięwzięcia z drugiej połowy wojny. Poznaj historie tysięcy bezimiennych budowniczych Kompleksu. Tego lata bądź eksploratorem, badaczem, zadawaj pytania, poszukuj odpowiedzi – zachęca na swojej stronie Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku.

Tunele Twierdzy Kłodzko

Będąc w Kłodzku warto zwiedzić chodniki kontrminowe zwane potocznie podziemnym labiryntem. Tunele były częścią systemu obronnego Twierdzy Kłodzko.

Podczas gdy bastion był oblężony, nieprzyjaciele żeby pokonać fortyfikacje, budowali chodniki minerskie. W podkopach umieszczano ładunki wybuchowe, które miały zniszczyć fort. Z kolei żołnierze z twierdzy aby zapobiec atakom budowali chodniki kontrminerskie, które umieszczone były nieco poniżej korytarzy minerskich. W podziemnych labiryntach Twierdzy Kłodzko nie brakuje atrakcji. Jest np. korytarz o długości 16 metrów i wysokości 90 centymetrów. Dla niektórych przeciśnięcie się przez tunel może być nie lada wyzwaniem. Podczas spaceru z przewodnikiem poznamy historię labiryntu oraz ciekawostki na temat funkcji niektórych fortyfikacji obronnych, m.in. o stanowiskach strzelniczych.

Dawna kopalnia w Nowej Rudzie

Zwiedzając Nową Rudę nie można pominąć dawnej kopalni Nowa Ruda, czyli muzeum górnictwa. Znajduje się tutaj „Szlak trudu górniczego”, w którym możemy zobaczyć jak dawniej wydobywano węgiel. Atrakcją kopalni jest podziemna trasa turystyczna. Zobaczymy tam w akcji np. przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny, czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ustawione różne ekspozycje pokazujące pracę górników, koni i dzieci. Jedną z atrakcji jest też Skarbnik, który wciąż mieszka w kopalni, straszy i rozbawia turystów.

W salach na terenie muzeum znajdują się także liczne pamiątki pracowników, przekazywane są informacje o tradycjach górniczych i wstrząsające historie, których świadkami były kopalniane tunele.

Sztolnie Walimskie

W gminie Walim znajdziemy podziemną trasę turystyczną Sztolni Walimskich kompleksu „Riese”. To pozostałość po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych, które prowadzono w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

- Budowa nie została ukończona, ale pozostawiła szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia – czytamy na facebookowej stronie Dolnego Śląska. Obecnie w Sztolniach Walimskich są trzy równoległe sztolnie oraz system łączących je wyrobisk komorowych. Długość tuneli udostępnionych turystom to aż około 450 metrów.

- W kompleksie Rzeczka znajdują się imponujące swoją wielkością podziemne hale, największa ma 80 m długości i 10 m wysokości. Dopełnieniem tego miejsca są liczne eksponaty, efekty dźwiękowe i wizualne, wystawa grafik jednego z węgierskich więźniów - Imre Holló oraz makiety w skali 1:1 rakiety V2 i "latającej bomby V1" – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Stara Kopalnia Wałbrzych

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to ponad 4 hektary terenu, na którym można obejrzeć elementy wyposażenia kopalni. Zwiedzający mogą również zejść do podziemnej trasy turystycznej. Tam zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia, które były stosowane w pracy pod ziemią. Są też pozostałości archeologiczne i geologiczne z dawnych wałbrzyskich wyrobisk.

- Zwiedzanie Starej Kopalni to świetna opcja dla całej rodziny‍. Najmłodsi turyści otrzymują specjalną kartę zadań. Tutaj czeka na Ciebie fascynujący świat starych górniczych maszyn, wieże szybów i wieża widokowa. Będziesz mógł posłuchać ciekawych opowieści o historii tego miejsca od przewodników, którzy sami pracowali w kopalni. W naszych podziemiach nawet w najgorętsze dni, zawsze jest przyjemnie chłodno, utrzymując stabilną temperaturę między 8 a 10 stopni – zachęcają przedstawiciele Starej Kopalnia w Wałbrzychu.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest uważana za najdłuższą jaskinię w polskiej części Sudetów. Jej odkrycie nastąpiło w 1966 roku podczas eksploracji kamieniołomu marmuru. Podziemne korytarze mają tu ok. 5 km. W 1983 roku udostępniona została tu trasa turystyczna. W ogromnych salach i korytarzach zobaczymy m.in. stalaktyty i stalagmity. Są tu też namuliska zawierające olbrzymie ilości kości zwierząt plejstoceńskich (niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, wilk i hiena jaskiniowa).

- U stóp Jaskini Niedźwiedziej szumi potok Kleśnica. To właśnie wodom tego potoku zawdzięczamy w dużej mierze wyrzeźbienie Jaskini Niedźwiedziej. Wszystko zaczęło się ok. 28 mln lat temu, kiedy wody powierzchniowe zainicjowały tworzenie podziemnego systemu jaskiniowego, łącząc swoje siły przez system spękań i szczelin istniejących w skale. W ten sposób przez miliony lat tworzyły się korytarze, sale, kominy – czytamy w opisie jaskini na stronie jaskinianiedziwedzia.pl

Najlepsze na upały podziemne trasy turystyczne. Tu można się schłodzić

Które z tych miejscowości leżą na Dolnym Śląsku? Rozwiąż szybki quiz

Pytanie 1 z 11
Na początek będzie łatwo. Karpacz leży w województwie dolnośląskim, około 10 km od granicy z Czechami