Pierwszy ośrodek leczenia otyłości

i

Autor: pixabay.com

Na Dolnym Śląsku powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

2021-02-11 15:30

W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa 2 we Wrocławiu powstanie ośrodek, który w ramach kontraktu z NFZ zapewni specjalistyczną opiekę i leczenie osobom, zmagającym się z otyłością. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu tej groźnej choroby mają właśnie operacyjne zabiegi, nazywane bariatrycznymi.

Jak się okazuje, zabiegom w leczeniu otyłości podlegają tylko określone przypadki chorych.

- Chirurgiczne leczenie otyłości proponujemy chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale dalej są na początku drogi. Zabiegi są tylko częścią leczenia. Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa, czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji – podkreśla dr Mirosław Czyżak, koordynator Ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka.

To pierwszy taki ośrodek na Dolnym Śląsku

Ośrodek bariatrii zapewni chorym najskuteczniejsze, stosowane aktualnie metody chirurgiczne – m.in. balon wewnątrz żołądkowy, rękawową resekcję żołądka, czy operację gastric by-pass. - Wszystkie wykonywane są endoskopowo lub laparoskopowo. Główną zaletą tych technik jest ograniczenie powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia – dodaje dr Czyżak.

Na czym polega leczenie otyłości?

Balon wewnątrz żołądkowy to alternatywna metoda do klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który napełnia się płynem i/lub powietrzem, co zmniejsza maksymalną objętość żołądka.

Rękawowa resekcja żołądka to metoda rekomendowana głównie pacjentom, u których wskaźnik masy ciała BMI mieści się w przedziale od 35 do 40, a przy okazji występują u nich choroby wtórne do otyłości takie jak: nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu nocnego czy cukrzyca typu 2. Zabieg polega na usunięciu części żołądka i ukształtowaniu jego pozostałej części w taki sposób, aby pacjent mógł przyjmować wyłącznie małe ilości pokarmu, co w konsekwencji przekłada się na szybką utratę masy ciała.

Gastric by-pass jest stosunkowo popularną metodą chirurgicznego leczenia otyłości w Stanach Zjednoczonych, a w chwili obecnej, jest to nowość również w Europie. W trakcie tego typu operacji przewód pokarmowy zostaje chirurgicznie zmodyfikowany w sposób nieodwracalny. Dzięki zabiegowi czas efektywnego trawienia i wchłaniania pokarmów ulega znaczącemu skróceniu, co bardzo silnie wpływa na proces odchudzania i wspomaga jego efekt.

Jak będzie działał ośrodek otyłości?

Pacjenci będą kwalifikowani do operacji po przejściu koniecznych badań diagnostycznych oraz po konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej.

- Zauważamy problem otyłości, chcemy wspierać pacjentów również w tym zakresie. Otyłość jest coraz częściej spotykaną chorobą cywilizacyjną prowadzącą do szeregu bardzo poważnych dolegliwości – podkreśla wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Szpital im. Marciniaka planuje przyjąć rocznie około 200 pacjentów. W kolejnych latach ta liczba ma być większa. Ruszyły już zapisy na badania.

Warto dodać, że jednym z podstawowych powodów tycia, oprócz skrajnych przypadków, wynikających z chorób genetycznych, jest najczęściej źle zbilansowana dieta.

- Każdy z nas dysponuje dzienną pulą kalorii, która w zależności od naszego wieku, płci, stanu zdrowia, czy też warunków klimatycznych, warunkuje to ile możemy w danym dniu zjeść, aby nasze ciało się nie zmieniało. Musimy pamiętać, że jeżeli przekroczymy dzienną pulę kalorii, to nasz bilans energetyczny będzie dodatni i będzie to skutkowało przyrostem masy ciała - tłumaczy dietetyk Agnieszka Tokarz.

ESKA XD #015

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...