Na Dolny Śląska wraca ZIMA! Najwięcej śniegu pojawi się w górach [PROGNOZA]

i

Autor: Aleksandra Fedorczuk Na Dolny Śląska wraca ZIMA! Najwięcej śniegu pojawi się w górach [PROGNOZA]

Na Dolny Śląsk wraca ZIMA! Najwięcej śniegu pojawi się w górach [PROGNOZA]

2022-03-30 10:09

W nocy ze środy na czwartek nastąpi ochłodzenie. Przyjdą opady śniegu, które potrwają do przyszłego wtorku. W górach spadnie nawet do 20 cm białego puchu - powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W nocy ze środy na czwartek nastąpi powrót zimy; przewidywane są opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem oraz znaczne ochłodzenie. W województwach leżących w centrum kraju ochłodzenie nie będzie bardzo odczuwalne, wystąpią tam opady deszczu. Prawdziwa zima zacznie się jednak w górach, gdzie opady śniegu mogą wynieść około 20 centymetrów. Tak będzie też na terenach górskich Dolnego Śląska.

"Polska znajduje się w układzie barycznym, w którym na wschodzie i zachodzie występują wyże atmosferyczne, w centrum kraju natomiast jest niż. Wraz z niżem nad kraj nadciągają fronty atmosferyczne, które oznaczają duże zachmurzenie, ochłodzenie, a nawet opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu" - przekazał Grzegorz Walijewski.

Zima w górach na Dolnym Śląsku. Gdzie będzie padał śnieg?

W Izerach i Karkonoszach opady śniegu pojawią się już w środę, i potrwają z przerwami do piątku. Jeszcze więcej białego puchu można się tam spodziewać w najbliższy weekend - opady wtedy będą dużo intensywniejsze. Generalnie spodziewać się należy przeważnie 10-15 cm świeżego śniegu w wyższych partiach górskich i 5-10 cm niżej. Temperatury od -5°C na najwyższych szczytach do +3°C w dolinach. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany. Początek przyszłego tygodnia może przynieść kolejną, dość obfitą dostawę śniegu, ale to zbyt odległe terminy, aby to przesądzać. W każdym razie w rozpoczętym tygodniu w wyższych partiach górskich spadnie nawet 20-30 cm świeżego śniegu, w niższych około 10-20 cm, w dolinach także do kilku centymetrów. Poczujemy pełnię zimy, mimo wejścia w kwiecień. Aura pomoże w przedłużeniu sezonu o kolejne kilkanaście dni.

W Sudetach z kolei może spaść nawet do 10 cm śniegu. Wiatr słaby i zmienny.

Osoby planujące wypad w góry w najbliższy weekend muszą jednak zachować ostrożność. Jak informuje Walijewski, przez śnieg mogą się pojawić tam trudne warunki.

"Nagły nawrót zimy jest złą wiadomością dla osób planujących wędrówkę w górach. Od środowej nocy może tam spaść nawet do 20 centymetrów śniegu, co oznacza pojawienie się zagrożenia lawinowego" - powiedział synoptyk i rzecznik IMGW. Dodał, że świeży śnieg to jednocześnie idealne warunki dla narciarzy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 29.03 ( Płk prof. Dariusz Kozerawski - UJ, były rektor AON, prof. Antoni Dudek - UKSW oraz sędzia Igor Tuleya) Sedno Sprawy: M.Kierwiński