Minister edukacji: Kilkaset szkół zamknietych przez powódź. Będą zielone szkoły

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński Minister edukacji Barbara Nowacka podczas posiedzienia sztabu kryzysowego we Wrocławiu

powódź 2024

Powódź w Polsce. Minister edukacji: Kilkaset szkół zamkniętych przez powódź. Będą zielone szkoły

2024-09-22 8:12

W związku z powodzią zamkniętych jest 431 placówek. Około 200 z nich wymaga remontów, niektóre całkowitych - poinformowała Barbara Nowacka. Minister edukacji na niedzielnym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego przekazała również, że w związku z tym organizowane są dla uczniów zielone szkoły.

Tysiące szkół na terenie stanu klęski żywiołowej

Minister edukacji poinformowała na posiedzeniu sztabu z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, że na terenie objętym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią są 3044 placówki, w których uczy się łącznie 412 tys. dzieci i młodzieży z tych obszarów.

- Jesteśmy oczywiście gotowi na działania jak najbardziej celowane, żeby tym wszystkim, którzy są ofiarami powodzi, pomóc jak najszybciej, jak najsprawniej - podkreśliła.

Powołując się na dane z piątku, podała, że zamkniętych jest 431 placówek.

- Część z nich jest zniszczona lub kompletnie zniszczona. Jesteśmy gotowi do tego, żeby wesprzeć ich jak najszybciej w odbudowie - zaznaczyła Nowacka.

Nowacka: Jesteśmy gotowi do organizacji zielonych szkół

Szefowa MEN podkreśliła jednak, że obecnie pomocy wymagają przede wszystkim uczniowie.

- Jesteśmy przygotowani do organizacji zielonych szkół dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy, które są ofiarami powodzi - zaznaczyła. Podała przy tym, że PKP zapewni bezpłatny transport dzieciom, które będą jechały na zielone szkoły, a samorządy zapewnią nocleg i wyżywienie.

Zaapelowała też do samorządowców, by zgłaszali poprzez stronę internetową zieloneszkoly.men.gov.pl ośrodki, w których mogą przebywać dzieci i młodzież. Gdy będą tam uczniowie, miejsca te sprawdzą kuratorzy.

- Bedą sprawdzali, czy to jest miejsce bezpieczne, czy dzieci tam mogą przebywać, czy mają zapewnione dodatkowe zajęcia. To nie chodzi o to, żeby tylko spędziły miło czas, ale też, żeby miało to walor edukacyjny i walor wsparcia psychicznego - zaznaczyła. - Jesteśmy gotowi na przyjęcie wszystkich dzieci, które będą potrzebowały pomocy - dodała. Poinformowała też, że w niedzielę na zieloną szkołę wyrusza pierwsza grupa uczniów.

- Wielkie podziękowania dla miasta Sopot. 60 dzieciaków rusza z Kłodzka i będzie przez dwa tygodnie dzięki wsparciu tego samorządu - podała.

 Tusk: Przygotowujemy się do działań nad skutkami powodzi

W posiedzeniu sztabu bierze udział m.in. premier Donald Tusk, który zaznaczył, że ciągle trwają sytuacje, jeśli chodzi o samą powódź, o których nie można powiedzieć, że są za nami.

- Na pewno i w Głogowie, i w Nowej Soli - podkreślił. - Ale równocześnie przygotowujemy się do działań związanych już raczej ze skutkami powodzi niż z samą walką z dużą wodą - dodał.

W związku z kryzysem powodziowym w południowo-zachodniej Polsce codziennie odbywają się sztaby kryzysowe z udziałem premiera Tuska, wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz innych ministrów, dowódców wojskowych i szefów służb, a także przedstawicieli władz lokalnych.

Tak pomaga sobie lokalna społeczność w Kłodzku