Wrocław

i

Autor: PAP/Krzysztof Ćwik

Wiadomości

Wrocław pomoże sąsiednim miejscowościom. W mieście gromadzą worki z piaskiem

2024-09-21 18:08

W sobotę, 21 września mieszkańcy Wrocławia zaczęli gromadzić worki z piaskiem, które już teraz trafiają do miejscowości zagrożonych powodzią – m.in. do Głogowa. Zabezpieczenia pozostają jednak choćby na wałach wrocławskich Marszowic, czyli jednym z najbardziej dotąd narażonych na niebezpieczeństwo osiedli.

Wrocław. Mieszkańcy gromadzą nadmiarowe worki z piaskiem

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił się w sobotę do mieszkańców, by worki z piaskiem z niezagrożonych już miejsc przywożone były pod wrocławski stadion Tarczyński Arena na Maślicach. Jak pisał, nadmiarowe worki oddane zostaną miejscowościom na północy i zachodzie Dolnego Śląska, a także województwa lubuskiego. Ze względu na ciągłe zaangażowanie miejskiego sprzętu przy wrocławskich wałach, mieszkańcy zostali poproszeni o przywożenie worków samodzielnie - przyjeżdżają samochodami i ciężarówkami. Jak poinformował urząd miasta, już kilkaset ton worków z piaskiem trafiło do niektórych miejscowości - m.in do Głogowa, który w poniedziałek ma zmierzyć się z falą.

Zabezpieczenia znikają nie tylko z centrum, które nie ucierpiało na skutek wody - znika także część tych z Marszowic czy Stabłowic, czyli osiedli miasta, które należały do najbardziej zagrożonych. Niektóre ulice zostały tam wcześniej podtopione. Kacper, mieszkaniec Marszowic, zaangażowany był w umacnianie wałów od samego początku, tj. od poniedziałku. Zabezpieczono wtedy m.in. ten najbardziej kluczowy, który ciągnie się wzdłuż ul. Marszowickiej. Jak powiedział, worki pozostaną na nim zapewne jeszcze przez kilka dni - te jednak, które zabezpieczały pojedyncze domy czy restauracje, są już przez mieszkańców zabierane.

Nie możemy jeszcze odetchnąć z ulgą. Nadal obserwujemy, jak zachowa się Odra - jest ryzyko, że nastąpi cofka - tłumaczy Kacper.

W czterech gminach w powiecie głogowskim trwa samoewakuacja - wezwał do niej w sobotę tamtejszy starosta. W samym Głogowie - zgodnie z prognozami IMGW - maksymalna wartość poziomu wody na Odrze (710 cm) pojawi się w poniedziałek rano. Wojewoda lubuski Marek Cebula informował podczas sobotniego sztabu kryzysowego, że województwo także przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. "Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem" - mówił.

Szok, złość i płacz w Lądku-Zdroju. Miasto w niczym nie przypomina uzdrowiska

Zniszczenia we wsiach Rudawa i Bodzanów