20 lat programu pozwoliło na rozszerzenie go do wielu szkół i dotarcie do wielu osób. Ile dokładnie uczniów z niego korzysta?
- Wrocławski program logopedyczny realizowany jest w 19 przedszkolach i szkół podstawowych. Obecnie bierze udział w nim około 3,5 tysiąca maluchów, 280 nauczycieli oraz 6,5 rodziców. Tylko w zeszłym roku przebadano 1800 żaków, stwierdzając problemy logopedyczne u 70% z nich - Mówi Monika Dubiec z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Polecany artykuł:
W jego ramach organizowane są zajęcia logopedyczne, zajęcia stymulujące rozwój mowy a także warsztaty z nauczycielami i rodzicami. A jakie są najczęstsze wady?
- U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest nieharmonijne lub opóźniony rozwój mowy. U najmłodszych dzieci objawia się on przede wszystkim nieprawidłowym rozwojem funkcji tzw. przedmownych czyli połykania, oddychania, ssania czy gryzienia - Mówi Magdalena Paszkiewicz logopeda i koordynatorka tego projektu.
Dzieci nie pracują jednak tylko nad artykulacją ale także kształtują funkcje słuchowe, rozwijają słownik dziecka oraz uczą użycia nowych pojęć językowych w wypowiedziach. Ma to na celu osiągnięcie pełnej sprawności artykulacyjnej, gramatycznej a także komunikowania o swoich potrzebach i emocjach.