Miejski ogród rozwiąże problem suszy w mieście! Projekt studentów z PWr wyróżniony w prestiżowym konkursie [AUDIO]

2020-12-16 16:17

Miejsce spotkań dla miłośników roślin pomoże w rozwiązaniu problemu suszy w mieście. To pomysł studentów z Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niemu otrzymali wyróżnienie w tegorocznym Climathonie. W konkursie mieli 24 godziny na rozwiązanie problemu suszy w mieście.

Projekt dokładnie dotyczy rozwiązania problemu retencji wody w mieście, a raczej jej braku. - Celem głównym było zatrzymanie jak największej ilości wody deszczowej na obszarze, na który spadnie. Celami pobocznymi było zapobieganie zjawisku suszy w mieście, zwiększenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców oraz umożliwienie integracji społecznej - mówi Marta Ślipek, studentka III roku Zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr, członkini Sekcji Ochrony Klimatu Koła Naukowego Environmental Team. 

Pozyskiwana woda mogłaby być użytkowana w celu podlewania choćby trawników w mieście czy jako poidło dla zwierząt. Niestety woda deszczowa nie nadaje się do bezpośredniego spożywania przez ludzi.

Ludzie żyjący w mieście nie mają zbyt wielu możliwości dbania o rośliny, kontaktu z naturą czy innymi ludźmi z osiedla. Wyobraziliśmy sobie, że nasz ogród mógłby być miejscem, w którym odnajdzie się każdy roślinny freak, a dzięki łatwej dostępności, będzie mógł zabierać swoich znajomych/rodzinę. Połączyliśmy to z rozwiązaniem braku retencji wody deszczowej w aglomeracjach, dodaliśmy aspekt technologiczny i łączący świat realny z onlinem, dzięki specjalnej Aplikacji, żeby uatrakcyjnić inicjatywę w oczach młodszych członków społeczności lokalnej.

Aplikacja służyłaby do:

  • Prezentacji statystyk: ile wody zostało zmagazynowane w zbiorniku, nie musiało być odprowadzane do kanalizacji miejskich, tym samym ile pieniędzy miasto mogłoby zaoszczędzić zmniejszając koszty "utylizacji" deszczówki
  • W aplikacji można by znaleźć informacje o pozostałych ogrodach w mieście, powiecie, kraju
  • Kody QR byłyby częścią wyposażenia dystrybutora. Użytkownik brałby kod, skanował i dopisywał do danej rośliny. Po tym "wsadzał" tabliczkę z kodem koło niej i stawał się opiekunem rośliny. Ilość wody, którą z dystrybutora pobrał użytkownik, zostawałaby dopisywana do rośliny, którą się opiekuje. Zaczytanie kodu QR przez innego użytkownika pozwalałaby zdobyć informacje o danej roślinie, ilości wody zużytej do dbania o nią oraz o samym opiekunie rośliny.
  • Użytkownicy mogliby tworzyć wydarzenia w aplikacji i umawiać się na spotkania. Pozwalałoby to na pogłębianie relacji społecznych.
  • W aplikacji byłby tworzony ranking. Najbardziej zaangażowani użytkownicy mogliby zdobywać punkty za korzystanie z wody i dbanie o ogród. Później mogliby dzielić się osiągnięciami na mediach społecznościowych. Grafika w uproszczony sposób pokazuje ten system.
Posłuchaj więcej o ogrodzie w materiale reportera Radia ESKA, Krzyśka Staszkiewicza:
ESKA XD #012