Leśnicy ostrzegają - uwaga na okiść! Nie wchodźcie do lasów, łamią się drzewa i gałęzie [GALERIA]

2023-01-30 9:38

Łamiące się gałęzie, spadające na ścieżki i drogi drzewa - dolnośląscy leśnicy apelują o zachowanie wyjątkowej ostrożności w lasach. Zjawisko okiści może być bardzo groźne, a piękne, zaśnieżone lasy, choć kuszą urokliwością, bywają nadzwyczaj niebezpieczne.

Leśnicy na terenie Dolnego Śląska ostrzegają - na szlaki leśne mogą spadać gałęzie i czubki drzew. Choć zaśnieżone lasy wyglądają pięknie, to lepiej wystrzegać się ich eksploracji. Ze względu na okiść są one wyjątkowo niebezpieczne. 

Czym jest okiść?

Okiść to zjawisko, które związane jest z opadami śniegu. Gdy biały puch osadza się na gałęziach drzew i krzewów, te często łamią się pod jego ciężarem. Takie sytuacje obserwujemy znacznie częściej, jeśli temperatura utrzymuje się w okolicach 0°C, a śnieg jest mokry, bardzo wilgotny, a co za tym idzie również cięższy. Łamać może się dosłownie wszystko, gałęzie, czubki, a w przypadku nachylenia, nawet całe drzewa. 

Okiść powoduje również przerwy w dostawie prądu

W wielu dolnośląskich miejscowościach podczas weekendu doszło do przerw w dostawie prądu. I w tym przypadku winna była właśnie okiść. Połamane gałęzie spadały lub osuwały się na linie energetyczne, co powodowało liczne problemy. Z podobną sytuacją mierzyć się musieli maszyniści - ruch pociągów został znacznie utrudniony m.in. przez drzewa na trakcji.