Pancernik, czyli kultowy akademik we Wrocławiu
Dawny dom studencki "Pancernik" przy ul. Tramwajowej 2 b we Wrocławiu swoją działalność zaczął w latach 50-tych ubiegłego wieku.
- Czynny był nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych, początkowo był akademikiem żeńskim, później przeznaczony był dla małżeństw. Swoją działalność zakończył w 2012 roku
– czytamy na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, pod którego opieką do dziś jest dawny akademik.
Budynek znajduje się na terenie eksperymentalnego osiedla WuWa. To wystawa, która powstała w 1929 roku na Wielkiej Wyspie między dzisiejszymi ulicami: Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Mikołaja Kopernika. Ówcześni niemieccy architekci zaprezentowali obiekty, które wyznaczały w tamtym czasie nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym. Dawny „Pancernik” był jednym z takich budynków.
Polecany artykuł:
Okres przed II wojną światową
Pancernika wybudowano w 1929 roku i był to jeden z nowoczesnych budynków całego kompleksu osiedla WuWa. Obiekt, który zaprojektował Adolf Reding stanowił część wystawy o nazwie „Mieszkanie i Miejsce Pracy” i uchodził za idealny modernistyczny dom wielorodzinny. W obrębie budynku powstały sklepy, czytelnie i pralnie. Atelier i tarasy – ogrody zaprojektowano na dachu domu.
- Na każdej kondygnacji stworzono po 8 mieszkań o powierzchni 57 m2. Kondygnacje mieszkalne rozplanowane były w kształcie litery H z umieszczoną centralnie klatką schodową oraz szybem windy i korytarzem na osi budynku. Dwu- i trzypokojowe mieszkania można było łączyć w pionie i poziomie
– informuje Uwr.
Przed wojną lokatorami nowego osiedla byli w większości pracownicy Akademii Sztuki, artyści i przedstawiciele wolnych zawodów. W domu przy ul. Tramwajowej mieszkali przed 1945 rokiem znani artyści i profesorowie, w tym m.in. rzeźbiarz Robert Bednorz, profesor wrocławskiej akademii oraz Georg Muche – jeden z pierwszych malarzy abstrakcyjnych w Niemczech, Johannes Molzahn – malarz, grafik i fotograf, Gerhard Neumann – malarz abstrakcyjny.
W pierwszych latach funkcjonowania domu nr 7 przy Tramwajowej 2 b, nastąpiły dwie zmiany we wnętrzach budynku. Na parterze urządzono szkołę waldorsfską z dwiema salami lekcyjnymi i zapleczem sanitarnym, a kilku latach w jej miejscu powstały trzy dodatkowe mieszkania.
- W czasie oblężenia Wrocławia wiosną 1945 roku dom został poważnie uszkodzony, elewacja został ostrzelana, szczególnie od strony wschodniej, spaleniu uległy całkowicie wnętrza. Konstrukcja jednak nie została naruszona i możliwa była jego odbudowa
– czytamy na stronie Uwr.
Budynek przeszedł generalny remont, przebudowano wnętrza, a dom rozbudowano. Sama bryła obiektu została zmieniona. W kolejnych latach Pancernik przechodził kilka remontów, a ostatni miał miejsce na początku XXI wieku. Ocieplono go wtedy płytami styropianowymi, wstawiono też nowe okna.
Co dalej z akademikiem Pancernik we Wrocławiu?
Budynek przy ul. Tramwajowej 2 b we Wrocławiu wciąż stoi pusty. W czasie, gdy wybuchła wojna w Ukrainie został przygotowany dla uchodźców, a podczas powodzi we wrześniu 2024 roku był przeznaczony jako miejsce ewentualnego zakwaterowania dla żołnierzy.
Dawny akademik „Pancernik” był przeszłości wystawiony na sprzedaż. Nie znalazł jednak nowego właściciela. Obiekt jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, budynek w najbliższych latach nie zostanie przywrócony jako akademik. Obiekt wymaga bardzo dużego i kosztownego remontu.