Kraina Wygasłych Wulkanów to malowniczo położona część Dolnego Śląska znajdująca się między Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Licząca nawet 500 milionów lat kraina wciąż pozostaje nieodkryta przez masową turystykę. Szczególną atrakcją tego regionu są skały pochodzenia wulkanicznego. Na terenie geoparku zobaczymy jeden z największych symboli Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli Ostrzycę. Góra nazywana jest także "Śląską Fudżijamą" - niektórzy widzą podobieństwo do wulkanu Fudżi w Japonii. Dawniej rejon Pogórza Kaczawskiego obfitował w stożki wulkaniczne, z których wydobywały się gazy i materiały piroklastyczne. Obecnie, to miejsce idealne na długie wędrówki po niedużych wzniesieniach.
Jednak miejsc wartych zobaczenia jest tu znacznie więcej, to chociażby Okole z platformą widokową, kamienna wieża widokowa w Podgórkach, czy piękny romański kościół w Świerzawie.
Kraina Wygasłych Wulkanów będzie dolnośląską perłą na liście UNESCO?
Jest bardzo duża szansa na to, że Kraina Wygasłych Wulkanów zostanie wpisana na prestiżową światową listę geoparków UNESCO, i to już 27 marca tego roku. To właśnie wtedy będzie ogłoszona nowa lista światowych geoparków. W Polskim Instytucie Geologicznym oceniają, że jest niemal pewne, że tak się stanie, a krainę nazywają polskim geoskarbem.
- Wszystkie dokumenty zostały przedstawione, a geopark przeszedł drogę certyfikacji. Teraz czekamy na ostateczną decyzję. To byłby trzeci taki geopark w Polsce, obok Geoparku „Łuk Mużakowa” oraz Geoparku Świętokrzyskiego. Trzeba zaznaczyć, że by dojść do takiego etapu lokalna społeczność wykonała bardzo dużo pracy, my ich wspomagamy – mówi nam pan Artur Baranowski z biura prasowego Państwowego Instytutu Geologicznego.
Światowe geoparki promują dziedzictwo przyrodnicze
Światowe Geoparki UNESCO to miejsca, w których promowane i chronione jest dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe. Do działań aktywizuje się przy tym lokalną społeczność. Na całym świecie mamy obecnie aż 195 Światowych Geoparków UNESCO. Dwa z nich są oficjalnie w Polsce. Geopark Łuk Mużakowa znajduje się częściowo w woj. lubuskim, a częściowo w Niemczech. Z kolei Geopark Świętokrzyski położony jest w zachodniej części Gór Świętokrzyskich.
- 27 marca 2024 roku ogłoszona zostanie oficjalnie lista nowych Światowych Geoparków UNESCO. Przekonamy się wtedy czy Kraina Wygasłych Wulkanów dołączy do międzynarodowej rodziny geoparków. Nie tylko zjawiska wulkaniczne ale także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe sięgające wczesnego średniowiecza predestynują go do tego idealnie – czytamy na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego, który opublikował również ciekawy edukacyjny film na temat polskich geoparków.
Polecany artykuł: