Jak będzie wyglądać akcja ?
Z wrocławskiej łaźni Caritas w ciągu tygodnia korzysta 100 osób pogrążonych w kryzysie bezdomności. Już od poniedziałku, 16 sierpnia, każda z nich będzie miała okazję przyjąć szczepionkę przeciw COVID - 19. W samym centrum miasta, na Ostrowie Tumskim przy ul. Katedralnej 7 stanie mobilny punkt szczepień. Dla zainteresowanych zarezerwowano jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Wybór miejsca akcji jest nieprzypadkowy, ponieważ osoby bezdomne będą mogły się wykąpać, ubrać w świeże ubrania i dopiero potem bezpiecznie przystąpić do szczepienia. Procedura nie będzie się różniła od tej standardowej: Lekarz sprawdzi stan zdrowia pacjenta, a po zakwalifikowaniu wykona zabieg. Następnie, bezdomny dostanie odpowiedni certyfikat, potwierdzający przyjęcie szczepionki, co pozwoli na dopełnienie wszelkich formalności.
- Szczepienia właśnie w tym ambulansie ulicznym prowadzone będą przez personel, który na co dzień pracuje z bezdomnymi osobami i który mówiąc wprost: nie brzydzi się takich ludzi oraz doskonale zna ich potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że bezdomni krępują się, żeby pójść do zwykłej przychodni, zapisać się do lekarza, czy stanąć w kolejce tak, jak pozostali mieszkańcy Wrocławia. Dodatkowo, czują się wykluczeni, dlatego musimy podjąć działania, aby poczuli się częścią nas, i że mogą wziąć również odpowiedzialność za nas wszystkich. Szczepienie osób w kryzysie bezdomności to kolejny krok ku wyjściu do społeczeństwa – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Szczepienia nie tylko w łaźni
W lipcu i sierpniu frekwencja w łaźni Caritas jest naprawdę duża. Niestety osoby bezdomne, które nie korzystają z tego miejsca, często nie wiedzą o możliwości zaszczepienia się. Co więcej, ze względu na swój tryb życia, są bardziej narażone na cięższy przebieg choroby. Dlatego ambulans nie będzie jedynie dostępny w stałym punkcie przy ul Katedralnej 7, ale również postara się dotrzeć do miejsc koczowania bezdomnych, takich jak: altanki, działki, czy mosty. Streetworkerzy z fundacji Homo Sacer będą szukać, a następnie rozmawiać i zachęcać ich do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.
Jak dodatkowo pomóc bezdomnym ?
We Wrocławiu żyje około 900 bezdomnych. Spora ich część korzysta z pomocy placówek: schronisk czy noclegowni, ale 350 osób mieszka na ulicach. Korzystają oni właśnie z łaźni, gdzie mogą się odświeżyć i zadbać o higienę. Dodatkowo Caritas udostępnia czyste ubrania przynoszone do placówki przez mieszkańców. Odzież można dostarczać na ulicę Katedralną 7, do Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej od poniedziałku do piątku w godzinach: 6:00-14:00. Obecnie oprócz podstawowych rzeczy takich jak: buty, spodnie, czy koszulki, potrzeba także plecaków.