Kinomural 2022 we wrześniu we Wrocławiu. Ruchome murale zachwycają! Gdzie i kiedy obejrzeć? [ZDJĘCIA]

2022-09-14 13:32

Już 24 września Wrocław ponownie zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 4 edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów z całego świata zaprezentuje swoje animacje na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Na 6 tematycznych ścianach zobaczymy kilkadziesiąt dzieł audiowizualnych. Ich twórcy powalczą w tym roku m.in. o Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Kinomural poprzedzi spacer historyczny po Przedmieściu Odrzańskim i spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej.

Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne. 

Ruchome murale we Wrocławiu 2022 [PROGRAM]

Podczas tegorocznego Kinomuralu zobaczymy m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław.

Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej.

- Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończyka to pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje. Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty zanurzymy się w świat gier wideo, poszukamy wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast zobaczymy efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej. 

Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w open callu. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców sekcji głównej. Wyniki obrad jury poznamy 25 września. 

W tym roku Kinomural przenosi się w nowe miejsce. Tym razem ruchome murale zobaczymy na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Już 17 września o godz. 16:00 będzie można wziąć udział w spacerze po Przedmieściu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Pełny program możecie znaleźć też TUTAJ.