Przypadki parkowania w miejscach niedozwolonych można zgłaszać na internetowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

i

Autor: Violentbob/wikipedia.org Przypadki parkowania w miejscach niedozwolonych można zgłaszać na internetowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Kierowcy przekraczają prędkość? Ktoś źle zaparkował? Możesz to zgłosić w sieci!

2020-12-08 18:49

Przekraczanie prędkości, dziury w drogach czy nielegalne wysypiska śmieci. To niektóre ze zgłoszeń, które w ostatnich dniach trafiły do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To policyjna platforma, z której od czterech lat korzystają mieszkańcy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to portal, w którym anonimowo możemy zgłosić wiele zdarzeń mogących wpływać na bezpieczeństwo innych mieszkańców. Zgłoszenia te dotyczą głównie spraw związanych z ruchem drogowym, takich jak przekraczanie prędkości czy niewłaściwe parkowanie. Ale też ze sprawami obyczajowymi, odpadami czy aktami wandalizmu.

Jak przekonuje podkom. Piotr Dwojak z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, internetowych zgłoszeń stale przybywa.

- Z roku na rok liczba zgłoszeń rośnie. Mieszkańcy powiatu trzebnickiego od początku roku zgłosili nam blisko 1000 sytuacji zagrażających bezpieczeństwu. A to pokazuje, że mieszkańcy mają poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo na terenie powiatu - mówi rzecznik prasowy trzebnickiej policji.

Wśród zagrożeń zgłoszonych poprzez mapę z terenu powiatu trzebnickiego możemy wymienić m.in. przekraczanie prędkości na ul. Oleśnickiej w Trzebnicy, nielegalne składowiska odpadów w okolicy Prusic czy niewłaściwe parkowanie na ulicach Obornik Śląskich.

Podobne sytuacje zgłaszają mieszkańcy powiatu milickiego.

- Zgłoszenia dotyczą m.in. przekraczania prędkości, co dotyczy dróg praktycznie na terenie całego powiatu. Kolejnym problemem jest niewłaściwe parkowanie, szczególnie w Miliczu na terenie osiedla przy ul. Mickiewicza i ul. Kopernika - dodaje asp. szt. Rafał Radny z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Sporadycznie pojawiają się też zgłoszenia o aktach wandalizmu, dzikich wysypiskach śmieci czy spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych.

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziemy na stronach internetowych komend policji oraz jako aplikację mobilną, którą możemy pobrać na swój telefon.

Posłuchaj: 4 lata Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa