kobiety

i

Autor: zdjęcie poglądowe canva

Wrocław

Jak zostać artystką i nie umrzeć z głodu? Wyjątkowe spotkanie kobiet we Wrocławiu

2025-04-04 11:52

Dokładnie 15 kwietnia 2025 roku minie rocznica urodzin oraz śmierci Olgi Boznańskiej. Jest to jedna z najwybitniejszych polskich malarek, która musiała stawić czoła wielu trudnościom. We Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe spotkanie kobiet. Będzie to okazja do refleksji m.in. nad tym, jak współczesne artystki radzą sobie z wyzwaniami, które towarzyszyły Boznańskiej.

Praca artystek kiedyś i teraz, czyli wyjątkowe spotkanie kobiet we Wrocławiu

15 kwietnia 2025 roku minie dokładnie 160 lat od urodzin oraz 85 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych polskich malarek. Mowa oczywiście o Oldze Boznańskiej, która mimo braku formalnej edukacji artystycznej, całe swoje życie poświęciła sztuce. Co więcej, artystka musiała stawić czoła wielu trudnościom związanym z:

  • dostępem do edukacji;
  • stabilnością finansową;
  • społecznymi oczekiwaniami wobec kobiet. 

Jej życie oraz twórczość cały czas pozostają inspiracją. W związku z rocznicami urodzin oraz śmierci malarki, również 15 kwietnia 2025 roku o 18:00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie organizowane przez stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet. Wydarzenie to będzie okazją do refleksji nad warunkami działań artystycznych prowadzonych przez kobiety w różnych okresach historii. 

Członkinie organizacji podkreślają, jak trudną drogę przeszła Olga Boznańska. Artystka nie miała dostępu do Akademii Sztuk Pięknych, a w drugiej połowie XIX wieku musiała mieć stabilną sytuację rodzinną, dostęp do prywatnych lekcji czy też specjalnych kursów malarskich dla kobiet oraz podróży po Europie. Wszystko po to, aby mogła skoncentrować się na sztuce.

"A i tak jej sytuacja materialna, zwłaszcza pod koniec życia, pozostawiała wiele do życzenia. Mimo znacznych zmian, jakie w XX wieku zaszły w obszarze upowszechniania sztuki oraz w dostępie do edukacji artystycznej, o specyficznych warunkach do prowadzenia twórczej aktywności, często określanych wprost jako trudne, mówi się wiele i coraz głośniej (ogólnopolskie fora, kongresy, wreszcie: rządowe prace nad ustawą o zawodzie artysty/ki). Dodatkową, w końcu mocno obecną w tej narracji perspektywą, jest ta kobieca, mocno związana z przyzwyczajeniami czy oczekiwaniami wobec wykonywania przez nas pracy nie tylko opiekuńczej (dzieci, rodzice, osoby partnerskie), ale i emocjonalnej, których skutkiem ubocznym jest zazwyczaj mniej czasu i energii na działalność artystyczną"

czytamy na stronie wydarzenia

Całe spotkanie odbędzie się w Sali Kultura w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Podczas rozmowy gościnie poruszą wiele tematów, m.in.:

  • jak współczesne artystki radzą sobie z wyzwaniami, które towarzyszyły matronce spotkania;
  • strategie działania, które mogą wspierać twórczość artystyczną;
  • narzędzia i możliwości oferowane przez współczesny system kultury w Polsce, w tym rynek sztuki oraz nowe formy prezentowania twórczości. 

Dodatkowo, spotkanie będzie także okazją do wymiany doświadczeń i refleksji na temat współczesnych wyzwań i sukcesów artystek. Warto również wspomnieć, że dzięki inicjatywie Posłanki na Sejm RP, Jolanty Niezgodzkiej, oraz historyczki sztuki, Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, rok 2025 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Olgi Boznańskiej

"Serdecznie zapraszamy na to inspirujące spotkanie o historii, wyzwaniach i przyszłości twórczości kobiet-artystek!"

czytamy na stronie wydarzenia

Wstęp na to spotkanie jest wolny. Będzie ono również transmitowane na Facebooku Barbara oraz Praktyki Kultury

Wrocław Radio ESKA Google News
Pierwsza pomoc dla kobiet w ciąży - Plac Zabaw odc. 22