Kleszcze w Polsce. Jak sprawdzić, gdzie się znajdują
Kleszcze z roku na rok sprawiają nam coraz większe problemy. Gdy tylko robi się nieco cieplej, te małe pajęczaki rozpoczynają swój atak, pojawiając się nie tylko na naszej skórze, ale także na naszych pupilach. Kleszcze uwielbiają lądować na zwierzętach, a po nawet krótkim spacerze z psem, można wyciągnąć nawet kilka kleszczów.
Jak się okazuje, istnieje strona internetowa, na której swoimi doznaniami z kleszczami możemy podzielić się w dosyć specyficzny sposób. Portal ciemnastronawiosny.pl stworzył interaktywną mapę, na której ludzie z całej Polski mogą wpisywać do bazy miejsca, w których widzieli kleszcze, a także określić, czy pajęczak zaatakował ich, czy może raczej ich pupila, zwierzę.
Co więcej, na mapie zaznaczać można również niebezpieczne miejsca, w których kleszczy jest wyjątkowo wiele. Najwięcej takich niebezpiecznych miejsc znajdziemy obecnie w okolicach:
- Warszawy,
- Krakowa,
- Wrocławia,
- Katowic,
- Bydgoszczy,
- Białegostoku,
- Poznania,
- Gdańska.
Warto pamiętać, że jeśli w jakimś miejscu na mapie nie zaznaczono jeszcze obecności kleszczy, to nie jest to równoznaczne z faktem, że ich tam nie ma. Mapa uzupełniana jest przez zwykłych ludzi, którzy chcą przestrzec innych mieszkańców przed niebezpieczeństwem związanym z kleszczami. Miejsca nieoznaczone na mapie mogą oznaczać równie dobrze, że nikt z jej użytkowników jeszcze tam nie był. Stronę należy więc traktować jako przestrogę przed niebezpiecznymi miejscami, ale niekoniecznie jako wskazówkę, gdzie kleszczy zupełnie nie będzie.