"Popiół i diament" jest filmem, który stał się już klasykiem polskiej kinematografii. Reżyserem jest Andrzej Wajda, a sama produkcja powstała na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem.
Co ciekawe, już jutro, 24 lipca 2024 roku, o 22:00 będziemy mogli za darmo obejrzeć tę produkcję. Seans odbędzie się na wrocławskim Rynku w ramach kina plenerowego Nowe Horyzonty.
Akcja toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Głównym bohaterem filmu jest były żołnierz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, który działał w podziemiu antykomunistycznym. Dostał też rozkaz likwidacji lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej, Szczuki. Z biegiem czasu jednak u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości.
Gdzie kręcono film "Popiół i diament"?
Andrzej Wajda na początku chciał obsadzić w głównej roli Tadeusza Janczara. Ostatecznie jednak uległ namowom swojego drugiego reżysera, Janusza Morgensterna i jednak tego nie zrobił.
Zdjęcia do filmu rozpoczęto 4 marca 1958 roku, a zakończono je 7 czerwca. Jako pierwsze zrealizowano sceny w dwóch halach wrocławskiej wytwórni: dużej i małej. Za to wnętrza plenerowe sfilmowano na przełomie kwietnia i marca. Pozostała część czasu produkcji poświęcono na kręcenie scen w plenerze. To one jednak sprawiały ekipie najwięcej problemu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Realizowano je w Trzebnicy i we Wrocławiu.
"Popiół i diament" - jak odebrali ten film widzowie?
Film "Popiół i diament" odniósł międzynarodowy sukces. Jak twierdzi specjalistka od historii i teorii kina, Janina Falkowska, jest to najbardziej rozpoznawalna produkcja Wajdy, a według filmoznawcy, Marka Hendrykowskiego - najważniejsze osiągnięcie polskiej szkoły filmowej. Dzieło to bowiem uwypukla charakterystyczny styl reżysera.
Samego Cybulskiego, który wcielił się w głównego bohatera, przyrównywano kreacją do amerykańskiego aktora Jamesa Deana. Dopełniał to fakt, że dzięki swoim ciemnym okularom polski aktor uosabiał pokolenie współczesne latom 50.