Gdzie kręcono film Popiół i diament? Ten klasyk kina obejrzysz za darmo w centrum Wrocławia

i

Autor: zrzut ekranu, kadr z filmu "Popiół i diament"

Filmowo!

Gdzie kręcono "Popiół i diament"? Tych rzeczy z pewnością nie wiedziałeś o słynnym filmie Wajdy

2024-07-22 15:12

"Popiół i diament" to polski czarno-biały dramat filmowy z 1958 roku. Reżyserem jest Andrzej Wajda, który zrealizował tę produkcję na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Trudno zaprzeczyć, że jest to klasyka polskiego kina. Gdzie kręcono film "Popiół i diament"? Tych rzeczy z pewnością nie wiedziałeś o słynnym filmie Wajdy.

"Popiół i diament" jest filmem, który stał się już klasykiem polskiej kinematografii. Reżyserem jest Andrzej Wajda, a sama produkcja powstała na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem

Co ciekawe, już jutro, 24 lipca 2024 roku, o 22:00 będziemy mogli za darmo obejrzeć tę produkcję. Seans odbędzie się na wrocławskim Rynku w ramach kina plenerowego Nowe Horyzonty. 

Akcja toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Głównym bohaterem filmu jest były żołnierz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, który działał w podziemiu antykomunistycznym. Dostał też rozkaz likwidacji lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej, Szczuki. Z biegiem czasu jednak u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości. 

Gdzie kręcono film "Popiół i diament"? 

Andrzej Wajda na początku chciał obsadzić w głównej roli Tadeusza Janczara. Ostatecznie jednak uległ namowom swojego drugiego reżysera, Janusza Morgensterna i jednak tego nie zrobił. 

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 4 marca 1958 roku, a zakończono je 7 czerwca. Jako pierwsze zrealizowano sceny w dwóch halach wrocławskiej wytwórni: dużej i małej. Za to wnętrza plenerowe sfilmowano na przełomie kwietnia i marca. Pozostała część czasu produkcji poświęcono na kręcenie scen w plenerze. To one jednak sprawiały ekipie najwięcej problemu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Realizowano je w Trzebnicy i we Wrocławiu

"Popiół i diament" - jak odebrali ten film widzowie? 

Film "Popiół i diament" odniósł międzynarodowy sukces. Jak twierdzi specjalistka od historii i teorii kina, Janina Falkowska, jest to najbardziej rozpoznawalna produkcja Wajdy, a według filmoznawcy, Marka Hendrykowskiego - najważniejsze osiągnięcie polskiej szkoły filmowej. Dzieło to bowiem uwypukla charakterystyczny styl reżysera. 

Samego Cybulskiego, który wcielił się w głównego bohatera, przyrównywano kreacją do amerykańskiego aktora Jamesa Deana. Dopełniał to fakt, że dzięki swoim ciemnym okularom polski aktor uosabiał pokolenie współczesne latom 50. 

Grób Zbigniewa Cybulskiego. Aktor zginął tragicznie pod kołami pociągu | Niezapomniani

Polskie filmowe klasyki. Z jakiego filmu pochodzi ten cytat?

Pytanie 1 z 9
"Łoj córciu, córciu! Już ty panienką długo nie będziesz" to cytat z filmu?