Te znane osoby są pochowane we Wrocławiu. Znasz ich? [ZDJĘCIA]
Wrocław jest miastem, z którego pochodzi mnóstwo świetnych artystów znanych w całej Polsce. Są to nie tylko muzycy, ale również aktorzy telewizyjni i teatralni. Niektórzy z nich niestety już nie żyją. Ich groby znajdują się na wrocławskich nekropoliach. Sprawdź, jakie znane osoby są pochowane we Wrocławiu.
Andrzej Bielski
Urodził się w 1934 r. w Warszawie. Był polskim aktorem teatralnym i filmowym. Występował w Teatrze Domu Wojska Polskiego, warszawskiej Estradzie, Teatrze Ziemi Opolskiej, Teatrze Laboratorium oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Zmarł w 1996 r. we Wrocławiu. Pochowany jest na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Adam Kopyciński
Urodził się w 1907 r. w Osielcu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury. Był polskim dyrygentem, pianistą i kompozytorem. Oprócz tego był również profesorem oraz rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Przez wiele lat był dyrektorem Opery Wrocławskiej. Zmarł w 1982 r. we Wrocławiu. Pochowany jest na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Tomasz Jasiński
Urodził się w 1916 r. w Bielsku. Z wykształcenia był inżynierem oraz lekarzem weterynarii, jednak rozpoznawalny był jako polski hokeista i olimpijczyk. W 1935 r. zdobył tytuł mistrza Polski, a po wojnie reprezentował barwy Wisły Kraków, Stali Katowice, KTH Krynica i Baildonu Katowice. W reprezentacji Polski wystąpił 16 razy, zdobywając cztery bramki. Był również w składzie drużyny narodowej na Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz w 1948 r. Zmarł w 1998 r. we Wrocławiu, a został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Mieczysław Janowski
Urodził się w 1935 r. w Warszawie. Był polskim aktorem teatralnym i filmowym. Na scenie zadebiutował 29 stycznia 1959 r. jako pracownik zakładu pogrzebowego w "Ostatniej taśmie" Krappa Samuela Becketta w reżyserii Waldemara Krygiera na deskach Teatru 38 w Krakowie. Występował również w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie oraz w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Zmarł w 2021 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim.
Tadeusz Łączyński
Urodził się w 1936 r. w Łodzi w (jak sam określił) rodzinie ziemiańskiej. Był dziennikarzem radiowym oraz działaczem NSZZ "Solidarność". Nazywany był również "Tyką" z racji wysokiego wzrostu i szczupłej budowy ciała albo "Dzikiem" od zdrobnienia imienia Tadzik. Pracował we wrocławskiej firmie zajmującej się drukiem gazet (jako dziennikarz "Dziennika Dolnośląskiego", a następnie jako dyrektor ds. wydawniczych). Zmarł w 2010 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim.
Józef Klonowski
Urodził się w 1913 r. w Essen (Niemcy). Był polskim działaczem śpiewaczy w Niemczech, dyrygentem i nauczycielem muzyki. W 1948 r. przeniósł się do Wałbrzycha i przez trzynaście lat był dyrektorem Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej. W 1960 r. przeprowadził się do Wrocławia i został prezesem Dolnośląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Pracował też w miejscowej Filharmonii. Zmarł w 1976 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim.
Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński
Urodził się w 1979 r. we Wrocławiu. Był dziennikarzem oraz społecznikiem wspierającym działania kampanii społecznych łamiących negatywne i stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych. Od kilkunastu lat sam poruszał się na wózku inwalidzkim z powodu choroby (postępującego zaniku mięśni). Zmarł w 2020 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Pawłowickim.