Te sławne osoby pochodzą z Wrocławia. Wiedziałeś o tym?
Małgorzata Kożuchowska
Urodzona 27 kwietnia 1971 we Wrocławiu.
Wprawdzie wychowywała się w Toruniu, jednak jest rodowitą wrocławianką. Polska aktorka filmowa i teatralna, prezenterka telewizyjna, okazjonalnie wokalistka. Znana z filmów: Kiler, Kiler-ów-dwóch, Zróbmy sobie wnuka, Listy do M 2, czy Proceder. Grała również w takich serialach jak: Na dobre i na złe, M jak miłość, Kryminalni.
Paweł Domagała
Urodzony 19 stycznia 1984 we Wrocławiu.
Aktor, piosenkarz, muzyk i kabareciarz. Znany z ról w wielu polskich filmach, m.in: Wkręceni, Dzień dobry, kocham Cię!, Powiedz tak, czy Planeta Singli. Piosenkę w jego wydaniu "Weź nie pytaj" również każdy powinien kojarzyć.
Kinga Preis
Urodzona 31 sierpnia 1971 we Wrocławiu.
Polska aktorka. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. W 1996 ukończyła wrocławską filię PWST w Krakowie.
Jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za swe teatralne wystąpienia i role filmowe zyskała wiele nagród. Jest pięciokrotną laureatką Orła za pierwszoplanowe role w filmach Cisza i Komornik oraz za drugoplanowe w filmach Wtorek, W ciemności i Pod Mocnym Aniołem. Od 2010 jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu.
Mateusz Morawiecki
Urodzony 20 czerwca 1968 we Wrocławiu.
Polski menedżer, bankowiec i polityk. Od 2017 prezes Rady Ministrów stojący na czele pierwszego i drugiego swojego gabinetu.
Jest synem Jadwigi oraz fizyka i opozycjonisty Kornela Morawieckiego (przewodniczącego Solidarności Walczącej). Rodzina ojca pochodziła z warszawskiej Pragi, gdzie urodził się i wychowywał Kornel Morawiecki, który później wraz z żoną zamieszkał we Wrocławiu.
W 1987 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, następnie rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w latach 1988–1989 brał udział w strajkach okupacyjnych. Studia te ukończył w 1992.
Kształcił się następnie na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University, a w 1995 uzyskał dyplom Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Studiował także na Uniwersytecie w Bazylei i w Kellogg School of Management przy Northwestern University.
Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 w Sulechowie.
Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Wprawdzie nie urodziła się we Wrocławiu ale związana z województwem dolnośląskim jest już id dłuższego czasu. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów, jako wolontariuszka opiekowała się osobami z problemami psychicznymi. Zainteresowała się również pracami Carla Junga, co wywarło wpływ na jej twórczość. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Jest wegetarianką. Mieszka we Wrocławiu i posiada dom w Krajanowie.
Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).
Lech Janerka
Urodzony 2 maja 1953 r. we Wrocławiu.
Polski muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Znany m.in. z takich utworów jak: Reformator, Paragwaj, Wyobraź to sobie, Rower czy Słoń.
Mikołaj Roznerski
Urodzony 6 grudnia 1983 r. we Wrocławiu.
Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, a także prezenter. Wychował się w Rolantowicach na Dolnym Śląsku, gdzie jego ojciec rolnik uprawiał 60 hektarów, hodował świnie i owce. Kiedy miał 13 lat, mocno przeżył rozwód rodziców. Jego matka Dorota Bieniarz, wyjechała razem z jego młodszą siostrą Agatą i zostawiła go samego z ojcem. Problemy rodzinne odbiły się na zdrowiu Roznerskiego; przestał jeść, miał problemy z poczuciem własnej wartości i zachorował na anoreksję (ważył 42 kg).
W wieku 16 lat podjął naukę we wrocławskim liceum, gdzie trafił do kółka teatralnego. Przez rok uczęszczał do Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKiBA. Tam poznał Sebastiana Majewskiego, reżysera teatralnego, dramaturga, scenografa i aktora, z którym założył teatr offowy Scena Witkacego. W 2007 ukończył wrocławską filię Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Lalkarskim.
Znany z filmów takich jak: 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, Porady na zdrady, Narzeczony na niby czy Miszmasz, czyli kogel-mogel 3.
Mrozu, właściwie Łukasz Mróz
Urodzony 22 lipca 1986 we Wrocławiu.
Polski piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. Jest absolwentem Zespołu Szkół nr 6 im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Uczęszczał do klasy o profilu teatralnym, rozwijając jednocześnie swoje umiejętności wokalne. Studiował fizjoterapię w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu.
Jego najbardziej znane piosenki to: Miliony monet, Jak nie my to kto, Nic do stracenia.
Maria Peszek
Urodzona 9 września 1973 we Wrocławiu.
Polska aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek. W 1992 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W roku 1996 ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Odbyła kursy śpiewu u sopranistki Elżbiety Towarnickiej (znanej ze współpracy ze Zbigniewem Preisnerem i Janem Kantym Pawluśkiewiczem), a następnie – u Elżbiety Zapendowskiej.
W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek, który był kolejnym sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Jej twórczość muzyczna charakteryzuje się kontrowersyjnymi tekstami i występami.
L.U.C., właściwie Łukasz Rostkowski
Urodzony 16 września 1981 w Zielonej Górze.
Polski raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, związany z Wrocławiem. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Autor wielu konceptualnych albumów i projektów. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków otrzymał w 2010 r. Paszport „Polityki”. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Motion Trio.
Z wykształcenia magister nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 roku Rostkowski został sklasyfikowany na 23. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina.