Najpiękniejsze wsie na Dolnym Śląsku. 10 wsi, które warto odwiedzić
Najpiękniejsze wsie na Dolnym Śląsku. 10 wsi, które warto odwiedzić
Zobacz w galerii piękne dolnośląskie wsie. Gdzie warto się wybrać?
foto: Google Maps, UMWD
Sokołowsko
Wieś znajduje się w gminie Mieroszów. To bardzo urokliwy zakątek Polski położony w samym sercu Sudetów Środkowych. Zobaczymy tu zabytkową zabudowę sanatoryjną z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część podlega obecnie rewitalizacji. Jest tu też świetnie zorganizowana ścieżka historyczna, dzięki poznamy bogate dzieje malowniczej miejscowości. W 2023 roku Sokołowsko wygrało w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2023.
foto: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, mat. prasowe
Chełmsko Śląskie
Wieś Chełmsko Śląskie znajduje się w gminie Lubawka. Miejscowość doceniona została już w 2016 roku, kiedy wygrała konkurs Piękna Wieś Dolnośląska 2016. To wieś tkacka, a głównym zasobem wsi i atrakcją jest 12 Apostołów, czyli niepowtarzalny zestaw drewnianych domów – do dziś zachowało się ich 11. Jest tutaj izba tkacka, w której można zapoznać się z działaniem krosna, czy kołowrotka, eksponowane są tu też inne narzędzia związane z tkactwem.
foto: Google Maps
Międzygórze
Międzygórze to niezwykła wieś położona w gminie Bystrzyca Kłodzka. Pełno jest tu zabytkowych willi, które wyglądają jak te z austriackiego Tyrolu. Wśród pięknych budynków znajdziemy tu m.in. Alepejski Dwór (ul. Sanatoryjna 13) z 1910 roku znajdujący się nad potokiem. W Międzygórzu można się zatrzymać na noc w jednej z willi, pensjonacie lub ośrodku wypoczynkowym. Drewniane wille z krużgankami są atrakcją samą w sobie.
foto: Google Maps
Sulistrowice
Wieś znajduje się w gminie Sobótka. W tej niewielkiej, acz uroczej miejscowości żyje ok. 400 mieszkańców. Wioska położona jest nad zalewem u podnóża góry Ślęża. Jest tu wyjątkowe malownicze otoczenie. Na terenie wsi odbywają się liczne warsztaty np.: zielarskie, wikliniarskie. Uzdolnieni mieszkańcy wsi dokonali renowacji zaniedbanych miejsc kultu religijnego - kapliczek i krzyży.
foto: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, mat. prasowe
Goworów
Wioska położona jest w gminie Międzylesie. To turystyczna miejscowość w powiecie kłodzkim u podnóża Śnieżka, która przyciąga malowniczym krajobrazem. Przebiega przez nią granica Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. - Wieś pod koniec XVIII w. słynęła z tkactwa, które w tym rejonie rozwinął Joseph Christoph Ludwig, właściciel Sukiennic w Międzylesiu – czytamy na stronie siecnajciekawszychwsi.pl. W Goworowie funkcjonuje Izba Pamięci Tkactwa.
foto: Google Maps
Czaple
Wioska Czaple znajduje się w gminie Pielgrzymka. Uchodzi za tematyczną Wieś Piasku i Kamienia. W najpiękniejszej wsi Dolnego Śląska 2015 roku powstało kilka tematycznych miejsc: Kamienny Skwerek z autem Flinstonów, Piaskowe Miejsce Grillowe z wiatami, grillem, sceną czy np. huśtawką.
foto: Gmina Pielgrzymka
Opawa
Wieś położona w gminie Lubawka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska 2019”. Opawa znajduje się w dolinie u wschodniego podnóża Lasockiego Grzbietu. Na niewielkim wzgórzu zobaczymy m.in. siedemnastowieczny kościół św. Jadwigi. Miejscowość jest bardzo aktywna pod względem różnych działań prowadzonych przez mieszkańców. Organizowane są tu takie wydarzenia jak np. Dzień Opawiaka, biegi narciarskie - Memoriał Stanisława Bodzka, geocaching, czy Masak Run.
foto: OPAWA k/Lubawki Facebook
Spytków
Wieś Spytków znajdziemy w gminie Zgorzelec. To mała wioska na Pogórzu Izerskim, która uchodzi za wioskę czarów i magii. W Spytkowie w zabytkowym budynku po przedwojennej remizie straży pożarnej funkcjonuje Muzeum Rolnicze Wsi.
foto: Gmina Zgorzelec
Uciechów
W gminie Dzierżoniów znajdziemy piękną wieś o nazwie Uciechów. To Wioska Dobrego Humoru, bo mieszkańcy oznakowali całą wieś elementami wizualnymi związanymi z radością, uśmiechem czy humorem. Jest tu bogata oferta warsztatów zarówno artystycznych jak i kulinarnych. Zobaczymy tu m.in. zabytkowy dwór, kościół z XV-wieku, czy średniowieczne grodzisko na wzgórzu za wsią.
foto: Google Maps
Niedźwiedzice
Wieś położona w gminie Chojnów słynie z potraw z karpia, w tym ze słynnego karpia w zalewie, karpia w mięcie oraz karpia wędzonego – wielokrotnie nagradzanymi na konkursach kulinarnych. Jest tu kilka ciekawych zabytków, jak np. kosciół filialny pw. św. Antoniego Padewskiego, czy zespół pałacowo-folwarczny z XVIII wieku.
foto: Google Maps
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...