10 najwyższych budynków we Wrocławiu. Znasz je wszystkie?
Najwyższym budynkiem we Wrocławiu jest bez wątpienia Sky Tower. Wysokich obiektów w stolicy Dolnego Śląska jest jednak więcej. Zaliczają się do nich m.in. słynne domy akademickie „Kredka” i „Ołówek” i kilka kościołów. Sprawdź, które budynki są najwyższe we Wrocławiu.
Sky Tower, wysokość 212 metrów, ul. Powstańców Śląskich 95
Sky Tower to obecnie najwyższy budynek we Wrocławiu. wieżowiec we Wrocławiu, z dwoma sąsiadującymi budynkami tworzy kompleks mieszkalny i biurowo-handlowy. Wybudowano go w 2012 roku w miejscu rozebranego Poltegoru. Budynek ma łącznie 212 metrów wysokości i 51 pięter. Początkowo planowano, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 metry wysokości. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że na 48 piętrze znajduje się apartament o powierzchni 227 metrów kwadratowych, który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. W budynku znajduje się punkt widokowy, który rocznie odwiedza kilkaset tysięcy osób.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, 97 metrów, Plac Katedralny 18
To jedna z najbardziej charakterystycznych świątyń we Wrocławiu. Jest najwyższym kościołem w mieście. Ten okazały budynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku - jest czwartą świątynią w tym miejscu. Obecny kształt obiektu jest efektem barokowych uzupełnień i odbudowania po zniszczeniach wojennych. W 97-metrowej wieży znajduje się punkt widokowy.
Bazylika św. Elżbiety, 92 metry, ul. Świętej Elżbiety 1/2
Bazylika wybudowana została na początku XIV wieku. Pierwotnie wieża bazyliki była wyższa aż o 40 metrów. Świątynia nie przetrwała jednak wichur i pożarów. Gdyby nie katastrofy byłaby najwyższym kościołem w Polsce. Tu także znajduje się punkt widokowy.
Akademik Kredka, 85 metrów, ul. Grunwaldzka 69
Budynek należący do Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej 69 we Wrocławiu. Ma 23 kondygnacje, na których ulokowano 290 pokoi. Architektem, który zaprojektował konstrukcję budynku był profesor Politechniki Wrocławskiej Marian Barski.
Kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu, 80 metrów, Bolesława Prusa 78
To neogotycki budynek znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Bolesława Prusa i Wyszyńskiego we Wrocławiu, na Ołbinie. Świątynia powstała w latach 1862-71. To jeden z najwyższych gotyckich kościołów we Wrocławiu.
Akademik „Ołówek”, 70 metrów, pl. Grunwaldzki 30
To kolejny budynek należący do Uniwersytetu Wrocławskiego i położony jest na pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu. Wieżowiec mierzy łącznie 70 metrów wysokości i liczy 19 kondygnacji. Wśrodku jest 236 pokoi. Zarówno "Kredka" i "Ołówek" zaprojektował profesor Marian Barski.
Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu, 69 metrów, plac Kościelny 1
To gotycki kościół znajdujący się na Ostrowie Tumskim na Placu Kościelnym tuż obok zamku Piastów śląskich. Kolegiata wybudowana została w 1287 roku z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu z biskupem wrocławskim, Tomaszem II.
Wieżowiec przy ul. Drzewieckiego 24, 64 metry, ul. Drzewieckiego 24
Budynek mieszkalny przy ul. Drzewieckiego we Wrocławiu to jeden z najwyższych budynków mieszkalnych we Wrocławiu. Z najwyższych pięter przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć Karkonosze.
Wieżowiec przy ul. Gubińskiej 8, 61 metrów, ul. Gubińska 8
To jeden z najwyższych bloków mieszkalnych na Nowym Dworze. Jest w idealnym położeniu jeśli chodzi o obserwacje wrocławskiego lotniska, oczywiście przy dobrej pogodzie.
Wieżowiec Lotos we Wrocławiu, 60 metrów, ul. Grabiszyńska 9
Potocznie nazywany był Hotelem Samotnych lub Domem Singla. Budynek został wybudowany w latach 1971–1972 i był ostatnim etapem budowy zespołu bloków mieszkalnych przy dzisiejszym Placu Legionów. Dawniej była tu kawiarnia „Lotos”, stąd wzięła się nazwa całego budynku.