Dzień Kobiet vs. Dzień Dziewczyn
Z pewnością większość z nas pamięta o Dniu Kobiet, który obchodzimy 8 marca. W pewnym sensie to święto na dobre wpisało się już w naszą kulturę. Istnieje bowiem od 1910 roku, a kobiety są obdarowywane kwiatami oraz słodyczami. W czasach PRL-u wyglądało to jednak zupełnie inaczej. Wówczas popularne było dawanie goździków oraz rajstop, a potem wyjście z kolegami, aby spożywać alkohol.
W dzisiejszych czasach często przed kwiaciarniami zobaczymy kolejki mężczyzn chcących kupić piękny bukiet dla żony, matki lub też córki. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę o istnieniu podobnego święta 11 października. Tego dnia bowiem jest Dzień Dziewczyn.
Nie można jednak dziwić się tym, którzy nigdy o tym dniu nie słyszeli. Jest to stosunkowo nowe święto, które ma na celu przybliżenie wyzwań oraz zagrożeń, z którymi każdego dnia muszą zmagać się młode kobiety. Dzień Dziewczyn został ustanowiony 19 grudnia 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jego oficjalna nazwa to Międzynarodowy Dzień Dziewczynek,, a pomysłodawcą była organizacja Plan International zajmująca się prawami dzieci.
Najważniejszym założeniem Dnia Dziewczyn jest okazanie wsparcia młodym kobietom, o którym należy pamiętać cały rok, a nie tylko 11 października. Co więcej, ma ono na celu również:
- zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę budowania poczucia własnej wartości u młodych kobiet;
- kładzie nacisk na konieczność wzmacniania kompetencji kobiet oraz potrzebę ich niezależności.
Czy 11 października dajemy prezenty?
Trzeba przyznać, że Dzień Kobiet to dużo starsze święto niż Dzień Dziewczyn. 8 marca zwykle panowie dają kobietom różne upominki. A jak to jest z 11 października? Oczywiście warto pamiętać, że wręczanie prezentów jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak ktoś się zastanawia, czy z okazji Dnia Dziewczyn może wręczyć kwiaty czy czekoladę, to nie będzie to niczym niestosownym.
Najważniejsze podczas tego dnia jest jednak okazanie wsparcia młodym kobietom i o tym musimy pamiętać.
Kobiety w fabrykach we Wrocławiu w latach 50. i 60. XX wieku. Zobacz, jak pracowały nasze mamy i babcie [ZDJĘCIA]
