POWÓDŹ 2024

Dyrektor IMGW: ryzyko przelania się wody Odry przez wał m.in. w Głogowie

2024-09-20 19:37

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski ocenił w piątek podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego, że w Głogowie istnieje ryzyko przelania się wody Odry przez wał. Bardzo blisko korony wału może sięgać woda - mówił. Dodał też, że wszystkie wsie pomiędzy Wrocławiem a Nową Solą są w stanie relatywnego zagrożenia.

Dyrektor IMGW o ryzyku przelania się wody

"W Głogowie - tam jest ryzyko przelania się przez wał. Bardzo blisko korony wału może sięgać woda. Jeżeli chodzi o Nową Sól - tam też jest takie ryzyko, sytuacja niepokojąca, ale nie tak jak w Głogowie" - powiedział Czerniawski podczas posiedzenia sztabu we Wrocławiu. Podał też, że w Prawikowie brakowało ok. 20-30 cm do przelania się wody przez wały. "W Urazie zdaje się, że sytuacja jest trochę lepsza" - dodał.

Skupiamy się na tych większych miejscowościach, natomiast te wszystkie wioski pomiędzy Wrocławiem a Nową Solą są w stanie relatywnego zagrożenia. I to widać, szczególnie tam, gdzie wały są niższe, bo większe miejscowości mają po prostu wyższe wały. Te wioski właściwie albo nie mają wałów, co dzisiaj sam zauważyłem, albo mają te wały dość mocno zaniedbane i niskie, tak jak to jest w Prawikowie. Tam chyba sytuacja jest najgorsza - podkreślił.

ZOBACZ: Lewin Brzeski nadal pod wodą - piątek 20 września 2024

Spadek na Odrze we Wrocławiu, Brzegu Dolnym i Ścinawie

Dyrektor IMGW podał też, że we Wrocławiu, Brzegu Dolnym i Ścinawie poziom wody na Odrze ma spadki i ustabilizował się i - jeżeli nic nieprzewidzianego się nie stanie - nie będzie zagrożenia przelania się wody przez wały.

Czerniawski poinformował też, że w piątek IMGW wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło współpracę w zakresie przekazania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa map IMGW z obszarów zalanych. "To ma ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat i wypłatę odszkodowań" - zaznaczył. Zaproponował też przedstawicielom służb skorzystanie z modelu, który umożliwia wskazanie miejsc - od Wrocławia do Białej Góry - gdzie występują zagrożenia związane np. z awarią wałów.

Dyrektor IMGW podał też, że w czwartek podjęta została współpraca z Komendą Główną Policji dotyczącą analizy "ukształtowania terenów zalanych celem ich szybkiego osuszenia".

Czyli chcemy modelami wskazać, którymi drogami najszybciej osuszać i odprowadzać wodę z terenów zalanych - wyjaśnił, dodając, że pierwszą miejscowością, którą zajęli się specjaliści w tej sprawie, to Lewin Brzeski.

Czerniawski ostrzegł też przed dezinformacją. "To są takie dość drastyczne fake newsy, które się pojawiają o tym, że informujemy, że się gdzieś tam przeleje woda i będzie wielka powódź. To jest nieprawda. IMGW nigdy nie mówił niczego takiego, chociaż takie informacje się pojawiają". "Jeszcze raz proszę, żeby korzystać tylko i wyłącznie w tym celu z prognoz, które są ogłaszane na oficjalnych stronach IMGW" - podsumował

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji grupy ZPR Media: PomagamyRazem. Dary wyruszyły do najbardziej potrzebujących